4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
Wielki Czwartek
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wielki Czwartek 2020

9 kwietnia (czwartek) Już za: +4 dni
Kiedy przypada Wielki Czwartek w kolejnych latach:
  • Wielki Czwartek 2021r. przypada 1 kwietnia (czwartek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Wielki Czwartek to dzień rozpoczynający Triduum Paschalne, które ma przygotować wiernych do przeżywania tajemnicy Zbawienia.

W Wielki Czwartek kościół katolicki celebruje ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Do wielkoczwartkowych obrzędów należy Msza Krzyżma, podczas której święcone jest krzyżmo święte (czyli mieszanina olejów), a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. Dla wiernych odprawiana jest wieczorna (i jedyna w tym dniu) Msza Wieczerzy Pańskiej. Nawiązuje ona do Ostatniej Wieczerzy spożytej przez Jezusa wraz z uczniami w Wieczerniku. Tego dnia kapłani, na wzór Chrystusa, obmywają nogi wiernych oraz udzielają Komunii św. Najczęściej pod dwoma postaciami (chleba i wina). Po liturgii Monstrancja zostaje przeniesiona do ciemnicy a Tabernakulum jest otwierane.

W staropolszczyźnie wierzono, że w Wielki Czwartek duchy zmarłych przychodzą odwiedzić swoje dawne domy. Panował zwyczaj pozostawiania dla nich na piecu okruchów. Gospodynie tego dnia nie piekły chleba, aby nie spalić przybyszów.

Tradycje Wielkiego Czwartku rozpoczynają okres żałoby dla katolików. Choć nie jest to święto nakazane, Kościół zachęca do uczestniczenia w przygotowaniu do Zmartwychwstania Chrystusa.

Polub ten artykuł: