31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Wigilia
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wigilia 2020

24 grudnia (czwartek) Już za: +267 dni
Kiedy przypada Wigilia w kolejnych latach:
  • Wigilia 2021r. przypada 24 grudnia (piątek)
  • Wigilia 2022r. przypada 24 grudnia (sobota)
  • Wigilia 2023r. przypada 24 grudnia (niedziela)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, wypadający w ostatni dzień adwentu, czyli 24 grudnia i oznacza nocne czuwanie.

Od wieków nieodłącznym elementem Wigilii jest wieczorna wieczerza. Rozpoczyna ją pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki. Na znak przebaczenia i zgody domownicy dzielą się opłatkiem, który ma zapewnić dostatek w najbliższym roku. Tradycyjnie na stole powinno pojawić się dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa (dawniej wierzono, że w Wigilię dom odwiedzają zmarli, dlatego talerz nigdy nie był pusty). Z uwagi na obowiązujący post, posiłek powinien być bezmięsny. W zależności od regionu spożywane potrawy mogą się różnić. Jednak każdej należy spróbować, aby nie doświadczyć głodu w nadchodzącym roku. Obowiązkowo powinien pojawić się karp, zupa (barszcz czerwony lub biały, grzybowa, rybna), kapusta z grzybami i kompot. Lokalnie podawane są dania takie jak: kutia, kluski z makiem, kulebiak czy moczka. Po uroczystej kolacji dzieci odwiedza Mikołaj, Aniołek, Gwiazdor lub Dzieciątko Jezus. Natomiast o północy wierni udają się na Pasterkę, czyli uroczystą Mszę św., odprawianą na pamiątkę pasterzy zmierzających do Betlejem.

Z Wigilią związanych jest wiele przesądów. Całemu dniu patronuje powiedzenie: Jaki w wigilię, taki cały rok. Dlatego unika się kłótni i zwad, a stara się okazywać miłość i życzliwość. Zasiadanie do stołu powinno się odbywać w kolejności starszeństwa, aby też w takiej kolejności schodzić z tego świata. Nie powinno się również wstawać od wigilijnego stołu.

W Kościele katolickim najbardziej uroczyste są dwie wigilie: przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.

Polub ten artykuł: