Dzień Flagi
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Flagi 2020

2 maja (sobota) Już za: +165 dni
Kiedy przypada Dzień Flagi w kolejnych latach:
  • Dzień Flagi 2021r. przypada 2 maja (niedziela)
  • Dzień Flagi 2022r. przypada 2 maja (poniedziałek)
  • Dzień Flagi 2023r. przypada 2 maja (wtorek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Znaczeniem święta jest propagowanie polskich symboli narodowych oraz umacnianie więzi narodowościowych.

Dzień Flagi oficjalnie został wprowadzony do kalendarza w 2004 roku, jest więc jednym z najmłodszych polskich świąt państwowych. 2 maja to także dzień Polonii i Polaków za Granicą. Flaga jest symbolem przynależności do określonej społeczności. Pojawienie się tej uroczystości jest wyrazem uhonorowania flagi za jej przewodnictwo oraz podziękowaniem za zasługi dla narodu.

Barwy flagi państwowej są odwzorowaniem kolorów godła: białego orła na czerwonym tle. Pierwotnie czerwony był zastąpiony przez karmazynowy, który symbolizował dostojeństwo, jednak z uwagi na kosztowność barwnika zdecydowano się na czerwień. Biały i czerwony formalnie wprowadzono 3 maja 1792 roku wraz z Ustawą Rządową, zwaną Konstytucją 3 Maja. Dzisiejszy wygląd flagi ukształtował się dopiero w okresie II Rzeczpospolitej.

Data obchodów Dnia Flagi nie jest przypadkowa. Drugiego dnia maja 1945 roku podczas Bitwy o Berlin żołnierze polscy zawiesili flagę Polski na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa, tym samym podkreślając swoje zwycięstwo. W czasach PRL-u 2 maja zdejmowane były wszystkie flagi, aby nie promować zniesionego przez władze ludowe święta Konstytucji 3 Maja.

Interesujące jest, że największa polska flaga powstała podczas Euro 2012. W trakcie meczu Polska-Czechy, kibice rozłożyli ogromną flagę o wymiarach 50 na 30 metrów i ważącą ponad 200 kilogramów.

 

Polub ten artykuł: