5 października 2022 (Środa)
I Waga
(23.09 - 22.10)
Wszystkich Świętych
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wszystkich Świętych 2022

1 listopada (wtorek) Już za: +26 dni
Kiedy przypada Wszystkich Świętych w kolejnych latach:
  • Wszystkich Świętych 2023r. przypada 1 listopada (środa)
  • Wszystkich Świętych 2024r. przypada 1 listopada (piątek)
  • Wszystkich Świętych 2025r. przypada 1 listopada (sobota)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Wszystkich Świętych – święto upamiętniające wszystkich chrześcijan, którzy oficjalnie zostali uznanych za świętych i błogosławionych oraz wiernych, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.

Święto ma swoje korzenie w pogańskich zwyczajach Celtów, którzy w noc z 31 października na 1 listopada obchodzili Samhain. Wierzyli oni, że był to czas kiedy miesza się ze sobą świat ludzi i zjaw – dobre duchy były zapraszane do swoich ziemskich domostw, a złe przepędzane. Pierwsze wieki chrześcijaństwa nie wspominały świętych, jednak Maryi jako pierwszej oddawano cześć. Za początki Wszystkich Świętych uznaje się pierwsze kulty męczenników, a w VIII wieku papież Bonifacy IV poświęcił rzymski Panteon, czyniąc go kościołem Maryi i Męczenników. Sto lat później Jan XI spopularyzował wspomnienia o świętych i wyznaczył 1 listopada ich świętem.

1 listopada w liturgii jest wspomnieniem Wszystkich Świętych, to czas odwiedzania mogił bliskich zmarłych, krewnych i znajomych. Na grobach zapalane są znicze i świece, które symbolizują pamięć, wdzięczność i modlitwę. Natomiast chryzantemy również oznaczają myśl o ukochanej osobie, ale także miłość, oddanie oraz wiarę w pośmiertne szczęście. W niektórych regionach zachował się zwyczaj dzielenia się jedzeniem z duchami: zostawiane są im okruszki chleba, chleb z masłem lub całe obiady.

Polub ten artykuł: