24 maja 2024 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
Wszystkich Świętych
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wszystkich Świętych

Kiedy przypada Wszystkich Świętych w kolejnych latach:

  • Wszystkich Świętych 2025r. przypada 1 listopada (sobota)
  • Wszystkich Świętych 2026r. przypada 1 listopada (niedziela)
  • Wszystkich Świętych 2027r. przypada 1 listopada (poniedziałek)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czy Wszystkich »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy we Wszystkich Świętych idzie się do szkoły?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła we Wszystkich Świętych?»

Wszystkich Świętych – święto upamiętniające wszystkich chrześcijan, którzy oficjalnie zostali uznanych za świętych i błogosławionych oraz wiernych, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.

Święto ma swoje korzenie w pogańskich zwyczajach Celtów, którzy w noc z 31 października na 1 listopada obchodzili Samhain. Wierzyli oni, że był to czas kiedy miesza się ze sobą świat ludzi i zjaw – dobre duchy były zapraszane do swoich ziemskich domostw, a złe przepędzane. Pierwsze wieki chrześcijaństwa nie wspominały świętych, jednak Maryi jako pierwszej oddawano cześć. Za początki Wszystkich Świętych uznaje się pierwsze kulty męczenników, a w VIII wieku papież Bonifacy IV poświęcił rzymski Panteon, czyniąc go kościołem Maryi i Męczenników. Sto lat później Jan XI spopularyzował wspomnienia o świętych i wyznaczył 1 listopada ich świętem.

1 listopada w liturgii jest wspomnieniem Wszystkich Świętych, to czas odwiedzania mogił bliskich zmarłych, krewnych i znajomych. Na grobach zapalane są znicze i świece, które symbolizują pamięć, wdzięczność i modlitwę. Natomiast chryzantemy również oznaczają myśl o ukochanej osobie, ale także miłość, oddanie oraz wiarę w pośmiertne szczęście. W niektórych regionach zachował się zwyczaj dzielenia się jedzeniem z duchami: zostawiane są im okruszki chleba, chleb z masłem lub całe obiady.

Polub ten artykuł:

Wszystkich Świętych opinie

5-4 =