Wszystkich Świętych – święto upamiętniające wszystkich chrześcijan, którzy oficjalnie zostali uznanych za świętych i błogosławionych oraz wiernych, którzy osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.
Święto ma swoje korzenie w pogańskich zwyczajach Celtów, którzy w noc z 31 października na 1 listopada obchodzili Samhain. Wierzyli oni, że był to czas kiedy miesza się ze sobą świat ludzi i zjaw – dobre duchy były zapraszane do swoich ziemskich domostw, a złe przepędzane. Pierwsze wieki chrześcijaństwa nie wspominały świętych, jednak Maryi jako pierwszej oddawano cześć. Za początki Wszystkich Świętych uznaje się pierwsze kulty męczenników, a w VIII wieku papież Bonifacy IV poświęcił rzymski Panteon, czyniąc go kościołem Maryi i Męczenników. Sto lat później Jan XI spopularyzował wspomnienia o świętych i wyznaczył 1 listopada ich świętem.
1 listopada w liturgii jest wspomnieniem Wszystkich Świętych, to czas odwiedzania mogił bliskich zmarłych, krewnych i znajomych. Na grobach zapalane są znicze i świece, które symbolizują pamięć, wdzięczność i modlitwę. Natomiast chryzantemy również oznaczają myśl o ukochanej osobie, ale także miłość, oddanie oraz wiarę w pośmiertne szczęście. W niektórych regionach zachował się zwyczaj dzielenia się jedzeniem z duchami: zostawiane są im okruszki chleba, chleb z masłem lub całe obiady.