Święta kościelne to szczególne dni wyznaczone przez kalendarz liturgiczny, nazywane świętami nakazanymi, w które wierni zobowiązani są do uczestniczenia we Mszy św. oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Należy do nich każda niedziela oraz wybrane dni szczególnie ważne z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej. W Kościele Katolickim do obowiązkowych świąt stałych należą:
1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki,
6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Świętem Trzech Króli,
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada – Wszystkich Świętych,
25 grudnia – Boże Narodzenie.
Świętej Bożej Rodzicielki to uroczystość maryjna, która jest obchodzona przez wzgląd na macierzyństwo Maryi. Według wiary chrześcijańskiej to przez Maryję, która wydała na świat Zbawiciela, wypełniły się obietnice Boga. Matka Boża jest także uważana za matkę wszystkich Dzieci Bożych, stąd wierni chcą jej podziękować za opiekę oraz patronowanie narodowi polskiemu jako Królowa Polski.
Święto Objawienia Pańskiego to najstarsze święto w kalendarzu liturgicznym. Na wschodzie obchodzone jest od III w., zaś w zachodniej części świata pierwsze jego ślady pochodzą z IV w. Przybycie Trzech Mędrców opisuje św. Mateusz w swojej Ewangelii. Według Biblii, gdy królowie ujrzeli na niebie gwiazdę, udali się do Betlejem aby złożyć pokłon nowonarodzonemu Jezusowi i ofiarować mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ciekawostką jest, że dopiero cztery wieki później nadano betlejemskim przybyszom imiona Kacper, Melchior i Baltazar i zaczęto odnosić symbolikę liczby 3 również do najważniejszych objawień: Objawienia Pańskiego, Chrztu Jezusa w Jordanie oraz Cudu w Kanie Galilejskiej.
15 sierpnia Kościół Katolicki wyznaje Wniebowzięcie Maryi. Jest to dość młode święto, wprowadzone bowiem dopiero w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat o zabraniu Maryi ciałem i duszą do nieba jest objawem kultu maryjnego – jako Bogurodzica po zakończeniu ziemskiego życia nie mogła zostać rozdzielona z Synem, a więc zabierając Maryję do wiecznej chwały, Chrystus dopełnił tajemnicy swojego Zmartwychwstania. W Polsce 15 sierpnia to także święto Matki Boskiej Zielnej, ponieważ Matka Boża jest patronką ziemi i roślinności. Tradycja święcenia ziół jest pamiątką znalezienia przez Apostołów w grobie Maryi kwiatów. Według wierzeń święcone płody ziemi mają właściwości ochronne przed chorobami, zarazami czy nieszczęściami.
Wszystkich Świętych to uroczystość ku czci wszystkich zmarłych, którzy zostali zbawieni i przebywają w niebie. Tego dnia wspominani są błogosławieni i święci, zaś wiernym przypomina o powołaniu do świętości. Choć Święto Zmarłych wypada 2 listopada, oba święta łączone są w jedno, a najważniejsze obchody przypadają właśnie pierwszego dnia miesiąca. Związane jest to nie tylko z ustawowym dniem wolnym od pracy, ale przede wszystkim z nadzieją, że niebo jest otwarte dla wszystkich. Jest to czas, w którym, zgodnie z tradycją, odwiedzane są groby bliskich zmarłych.
Boże Narodzenie jest świętem ku czci nowonarodzonego Jezusa. Ta uroczystość dziś kojarzona jest z wzajemnym obdarowywaniem się prezentami poprzedzona okresem czuwania, zwanym Adwentem. W przeddzień Bożego Narodzenia obchodzona jest Wigilia, czyli uroczysta wieczerza rozpoczynana, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda.
Ponadto do najważniejszych uroczystości zaliczane są święta ruchome, czyli takie, które nie mają ustalonej stałej daty, a ich występowanie zależne jest od pierwszej wiosennej pełni księżyca (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego) lub od Wielkanocy (Wniebowstąpienie, Boże Ciało). Wielka Niedziela to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym, które jest podstawą wiary chrześcijańskiej i obchodzone na pamiątkę wypełnienia się misterium paschalnego Jezusa: męki, śmierci na krzyżu oraz zmartwychwstania. Wierni przygotowują się do tajemnicy przyjścia Pana przez 40 Wielkiego Postu, uczestniczą w Triduum Paschalnym oraz rezurekcji. Tradycje chrześcijańskie połączone są również ze świeckimi zwyczajami: malowaniem jaj, tworzeniem unikalnych palm wielkanocnych czy celebrowanie Śmigusa-Dyngusa.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nazywane potocznie Bożym Ciałem. Obchodzone jest ku czci Najświętszego Sakramentu 60 dni po Wielkanocy. Tego dnia wierni uczestniczą w procesji do czterech ołtarzy, które są nawiązaniem do czterech Ewangelii, w których pojawiają się fragmenty dotyczące ciała i krwi Jezusa oraz na znak wszystkich stron świata.