5 grudnia 2024 (Czwartek)
K Strzelec
(22.11 - 21.12)
Wielkanoc
Sortuj wg: Data | Nazwa

Wielkanoc 2025

20 kwietnia (niedziela) - 21 kwietnia (poniedziałek) Już za: +135 dni

Kiedy przypada Wielkanoc w kolejnych latach:

  • Wielkanoc 2026r. przypada 5 kwietnia (niedziela) - 6 kwietnia (poniedziałek)
  • Wielkanoc 2027r. przypada 28 marca (niedziela) - 29 marca (poniedziałek)
  • Wielkanoc 2028r. przypada 16 kwietnia (niedziela) - 17 kwietnia (poniedziałek)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Wielkanoc idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Wielkanoc idzie się do szkoły?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Wielkanoc?»

Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Jest świętem ruchomym, przypadającym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

Z jakimi zwyczajami wiąże się Wielkanoc?

Z Wielkanocą związanych jest szereg zwyczajów i tradycji. Okres wielkanocny rozpoczyna Środa Popielcowa, podczas której kapłan posypuje głowy wiernych na znak pokuty. Ten dzień poprzedzają ostatki, niegdyś znane jako zapusty. Był to czas ostatnich hucznych zabaw przed zbliżającym się postem. Zaczynał go Tłusty Czwartek, czyli dzień, w którym dozwolone jest objadanie się pączkami, faworkami, a także mięsem. Do dziś panuje przesąd, że kto nie zje choć jednego pączka, będzie miał pecha przez kolejny rok. Popielec daje też początek 40-dniowemu Wielkiemu Postowi. Jest to moment wyciszenia i przygotowania do Zmartwychwstania Chrystusa. Wówczas odbywają się nabożeństwa związane z męką Jezusa: Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale. Następnie szczególnie celebrowane jest Triduum Paschalne.

Triduum Paschalne - co to jest?

W Wielki Czwartek odprawiana jest ostatnia i jedyna w tym dniu Msza św. przed Wielkanocą. Na pamiątkę wydarzeń w Wieczerniku, kapłani obmywają nogi wiernych. Wielki Piątek wspominana jest śmierć na krzyżu. Tego dnia nie ma Mszy św., a celebrowanie ma charakter żałobny. Przeprowadzana jest liturgia Męki Pańskiej, nierzadko połączona z leżeniem krzyżem przez kapłana. W Wielką Sobotę, w przeddzień Wielkiej Nocy, katolicy przynoszą do kościoła święconki.
Po zmroku odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, która należy do obrzędów Niedzieli Wielkanocnej. W wielu parafiach już tego dnia odbywają się procesje rezurekcyjne.
Poranek Zmartwychwstania Pańskiego to uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, podczas którego bliscy dzielą się jajkiem. Natomiast Poniedziałek Wielkanocny upływa pod znakiem tradycji związanych z polewaniem wodą.

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Wśród święconych pokarmów są m.n. jajka w postaci pisanek lub kraszanek (symbol nowego życia), baranek (Zmartwychwstały Chrystus) oraz sól i wędlina.

 

Polub ten artykuł:

Wielkanoc 2025 opinie

7+8 =