24 czerwca 2024 (Poniedziałek)
F Rak
(22.06 - 22.07)
Sylwester
Sortuj wg: Data | Nazwa

Sylwester 2024

31 grudnia (wtorek) Już za: +189 dni

Kiedy przypada Sylwester w kolejnych latach:

  • Sylwester 2025r. przypada 31 grudnia (środa)
  • Sylwester 2026r. przypada 31 grudnia (czwartek)
  • Sylwester 2027r. przypada 31 grudnia (piątek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Sylwestra idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Sylwestra idzie się do szkoły?»
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czy w Sylwestra sklepy są zamknięte? Czy Galerie będą otwarte 31 grudnia?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Sylwestra?»

Sylwester obchodzony jest 31 grudnia. Jest to dzień, w którym żegna się stary rok, a wita nowy, któremu towarzyszą zabawy, bale, toasty i pokazy fajerwerków.

Początek Sylwestra to 999 rok. Legenda głosi, że papież Sylwester II uwięził w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie z przepowiednią Sybilli Lewiatan miał się uwolnić i unicestwić świat, a wraz z rokiem 1000, miał nastąpić koniec świata. Gdy 1 stycznia 1000 nic się nie wydarzyło, ludzie zaczęli bawić się i radować. Oficjalnie obchody w Polsce przełomu lat sięgają XIX wieku. Wówczas świętowały tylko wyższe klasy społeczne. Charakterystycznym obrzędem było strzelanie z bata gdy zegar wybił północ.

Sylwester wiąże się także z wieloma przesądami. Najbardziej znanym jest spłacanie długów w starym roku, by nie być zadłużonym przez cały nowy rok. Gospodyniom zaś zakazuje się zamiatania podłóg, aby nie wymieść szczęścia z domu.

Dziś zabawy sylwestrowe to przede wszystkim bale i imprezy, podczas których odliczane są godziny do Nowego Roku, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Tego wieczoru nie może zabraknąć pokazów sztucznych ogni oraz lampki szampana wypitej za pomyślność w powitanym roku.

Polub ten artykuł:

Sylwester 2024 opinie

8+9 =