23 października 2021 (Sobota)
J Skorpion
(23.10 - 21.11)
Sylwester
Sortuj wg: Data | Nazwa

Sylwester 2021

31 grudnia (piątek) Już za: +68 dni
Kiedy przypada Sylwester w kolejnych latach:
  • Sylwester 2022r. przypada 31 grudnia (sobota)
  • Sylwester 2023r. przypada 31 grudnia (niedziela)
  • Sylwester 2024r. przypada 31 grudnia (wtorek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Sylwester obchodzony jest 31 grudnia. Jest to dzień, w którym żegna się stary rok, a wita nowy, któremu towarzyszą zabawy, bale, toasty i pokazy fajerwerków.

Początek Sylwestra to 999 rok. Legenda głosi, że papież Sylwester II uwięził w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie z przepowiednią Sybilli Lewiatan miał się uwolnić i unicestwić świat, a wraz z rokiem 1000, miał nastąpić koniec świata. Gdy 1 stycznia 1000 nic się nie wydarzyło, ludzie zaczęli bawić się i radować. Oficjalnie obchody w Polsce przełomu lat sięgają XIX wieku. Wówczas świętowały tylko wyższe klasy społeczne. Charakterystycznym obrzędem było strzelanie z bata gdy zegar wybił północ.

Sylwester wiąże się także z wieloma przesądami. Najbardziej znanym jest spłacanie długów w starym roku, by nie być zadłużonym przez cały nowy rok. Gospodyniom zaś zakazuje się zamiatania podłóg, aby nie wymieść szczęścia z domu.

Dziś zabawy sylwestrowe to przede wszystkim bale i imprezy, podczas których odliczane są godziny do Nowego Roku, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Tego wieczoru nie może zabraknąć pokazów sztucznych ogni oraz lampki szampana wypitej za pomyślność w powitanym roku.

Polub ten artykuł: