26 listopada 2022 (Sobota)
K Strzelec
(22.11 - 21.12)
Zmiana czasu na zimowy
Sortuj wg: Data | Nazwa

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w ostatni weekend października. Wówczas w nocy z soboty na niedzielę następuje przestawienie zegarów z 3:00 na 2:00, zyskując tym samym dodatkową godzinę snu.

Dzięki przesunięciu wskazówek zegara zimą zyskuje się dodatkową godzinę  – więcej światła słonecznego to oszczędność. To właśnie powody ekonomiczne stały się głównym powodem realizacji pomysłu zmiany czasu. Pierwszą propozycją było ustawianie zegara według pór roku, którą zgłosił George Vernon Hudson. Kolejną zgłosili sami przywódcy armii niemieckiej. W 1973 roku kryzys energetyczny wymusił powrót do stosowania czasu lokalnego (letniego) i geograficznego (zimowego).

Co ciekawe, dokładnie o 2:00 na godzinę wstrzymywane są kursy pociągów, tak aby na docelową stację dojechały one zgodnie z rozkładem jazdy. W noc przejściową konieczna jest także modernizacja wielu systemów, więc istnieje prawdopodobieństwo utrudnionego dostępu do banków, systemów informatycznych, a nawet stron www. W zakładach pracy, w których obowiązuje zmiana nocna pracownicy za dodatkową godzinę pracy otrzymują stosowne wynagrodzenie za tak zwane nadgodziny.

Na świecie czas letni i zimowy przyjmują kraje takie jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk czy Australia. Natomiast zmianę czasu odrzuciły, np. Islandia, Rosja, Chiny oraz Indie.

Polub ten artykuł:

Zmiana czasu na zimowy opinie

6+7 =