22 września 2023 (Piątek)
H Panna
(24.08 - 22.09)
Black Friday
Sortuj wg: Data | Nazwa

Black Friday 2023

24 listopada (piątek) Już za: +62 dni

Kiedy przypada Black Friday w kolejnych latach:

  • Black Friday 2024r. przypada 29 listopada (piątek)
  • Black Friday 2025r. przypada 28 listopada (piątek)
  • Black Friday 2026r. przypada 27 listopada (piątek)
  • Black Friday 2027r. przypada 26 listopada (piątek)
  • Black Friday 2028r. przypada 24 listopada (piątek)

Czarny Piątek to pierwszy piątek przypadający po Święcie Dziękczynienia (zwykle ostatni piątek listopada). W Black Friday na jeden dzień spadają ceny wielu produktów nawet o 50%. Dokładnie o północy z czwartku na piątek sprzedaż w obniżonych cenach zaczynają prowadzić sklepy internetowe. Nierzadko wyprzedażowe szaleństwo widać także przed galeriami handlowymi.

Rekordowe przeceny zachęcają do skorzystania z promocji. Największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim elektronika oraz towary luksusowe i markowe. Amerykanie ustawiają się w długich kolejkach w noc przed otwarciem sklepów.

Tego dnia wszystkie centra handlowe wydłużają godziny otwarcia. Z marketingowego punktu widzenia Czarny Piątek rozpoczyna okres świątecznych zakupów, a dla wielu przedsiębiorców jest to szansa na większy dochód.

Analogicznie do Black Friday pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia to Cyber Monday, kiedy to rusza największa sprzedaż internetowa.  

Od kilku lat w Polsce zauważalna jest także tendencja weekendowych obniżek na wzór amerykańskiego Black Friday, nazywana czarnym piątkiem lub czarnym weekendem (Black Week). Historia święta ma wiele tradycji. Jedna z nich nawiązuje do rekordowych spadków cen złota w 1869 roku w wyniku spekulacji giełdowych. Inna teoria głosi, że w latach 80. XX wieku amerykańscy sprzedawcy otrzymali pierwsze sprawiedliwe i godziwe wynagrodzenie. Nazwa czarny została zaczerpnięta od koloru tuszu, którym właściciele sklepów podkreślali zyski.

Polub ten artykuł:

Black Friday 2023 opinie

7-1 =