24 stycznia 2020 (Piątek)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
Dzień Świętego Patryka
Sortuj wg: Data | Nazwa

Dzień Świętego Patryka 2020

17 marca (wtorek) Już za: +52 dni
Kiedy przypada Dzień Świętego Patryka w kolejnych latach:
  • Dzień Świętego Patryka 2021r. przypada 17 marca (środa)
  • Dzień Świętego Patryka 2022r. przypada 17 marca (czwartek)
  • Dzień Świętego Patryka 2023r. przypada 17 marca (piątek)
W Irlandii to dzień wolny od pracy, w Polsce nie pracuje się w firmach powiązanych z Irlandią.
Marzec 2020
pn wt śr cz pt so n

24

25

Ostatki

26

Środa Popielcowa

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzień Kobiet

9

10

Dzień Mężczyzny

11

12

13

14

15

16

17

Dzień Świętego Patryka

18

19

20

21

Pierwszy dzień wiosny

22

23

24

25

26

27

28

29

Zmiana czasu na letni

30

31

1

Prima aprilis

2

3

4

5

Niedziela Palmowa

17 marca przypada Dzień Świętego Patryka, czyli święto narodowo-religijne ku czci patrona Irlandii.

17 marca to dzień upamiętniający śmierć świętego Patryka. Z ta postacią związanych jest kilka legend. Jedna z nich głosi, że jako nastoletni chłopiec został porwany i sprzedany do niewoli, gdzie zajmował się wypasem owiec. W tym czasie został natchniony przez Boga. Po ucieczce z wyspy przyjął święcenia kapłańskie. Doznał objawienia boskiego, aby wrócił do Irlandii i nawrócił lud na chrześcijaństwo. Według podań św. Patryk był cudotwórcą – przywracał ludziom wzrok, wskrzeszał zmarłych, a samą Irlandię uwolnił od plagi węży.

Tradycja nakazuje, aby tego dnia każdy miał na sobie coś zielonego. Ten kolor jest barwą narodową Irlandii, nawiązującą do trójlistnej koniczyny oraz trawiastego krajobrazu.

Symbolem święta jest czterolistna koniczynka (irl. shamrock), która miała służyć Patrykowi do wyjaśnienia istoty Trójcy Świętej (podobnie jak trzy listki na jednej gałązce, Bóg jest jeden, ale w trzech osobach).  

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Organizowane są zielone parady, wielu Irlandczyków można zobaczyć w zielonych strojach z charakterystycznymi wysokimi czapkami, które nawiązują do postaci Leprechauna (laprikona). Skrzat ten jest postacią z mitologii irlandzkiej, związaną z kulturą celtycką. Jednak do lat 90. to święto nie było zbyt hucznie obchodzone, ze względu na wymiar religijny. Irlandia to kraj chrześcijański, a 17 marca przypada w okresie Wielkiego Postu. Obecnie, głównie za sprawą turystów, wyspa chętniej świętuje ten dzień. Przygotowywane są pokazy tańca i muzyki irlandzkiej oraz rodzimych trunków: whiskey oraz piwa Guinness. Znana jest przypowieść zwana “dzbanem św. Patryka” o karczmarce, która oszukiwała na ilościach lanego alkoholu (według różnych przekazów whiskey lub piwa). Legenda mówi, że Patryk nastraszył szynkarkę, która od tego momentu podawała pełne szkło trunków.

Dzień Świętego Patryka zyskuje popularność na całym świecie. W Nowym Jorku obchodzony jest już od 1792 roku. Coraz częściej obchody Dnia Świętego Patryka spotykane są w Polsce. Najczęściej w szkołach organizowane są konkursy wiedzy o patronie Irlandii, a na języku angielski przybliża się kulturę wyspy. Natomiast w pubach podawane jest zielone piwo, które jednak ma niewiele wspólnego z irlandzką tradycją. W wielu miastach na całym świecie zabytki podświetlane są na zielono, np. Wieża Eiffla we Francji, London Eye, rzymskie Koloseum, Opera w Sydney czy Wodospad Niagara, a także Burdż al-Arab w Dubaju. Zaś polskimi budowlami są: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, poznański ratusz oraz Wrocław-Arena.

Polub ten artykuł: