Dzień Tolerancji
Sortuj wg: Data | Nazwa

Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2019

16 listopada (sobota) 1 dni temu
Kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji w kolejnych latach:
  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2020r. przypada 16 listopada (poniedziałek)
  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2021r. przypada 16 listopada (wtorek)
  • Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2022r. przypada 16 listopada (środa)

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to coroczne święto obchodzone 16 listopada, które w 1995 roku zostało zainicjowane przez UNESCO. To odpowiedź na rosnącą falę nietolerancji, przejawiającą się poprzez m.in. przemoc, rasizm, faszyzm czy antysemityzm. 

Wybór daty nie jest przypadkowy - 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań na zakończenie obchodów Międzynarodowego Roku Tolerancji. 

Głównymi celami święta są: zwracanie uwagi na różnorodność kulturową, szerzenie szacunku oraz akceptacji, uwrażliwienie na przejawy nietolerancji, kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży.

W trakcie Międzynarodowego Dnia Tolerancji odbywają się także liczne szkolenia i wydarzenia skierowane do przedstawicieli instytucji publicznych, mające na celu przekazanie praktycznych wskazówek, jak walczyć z przejawami nietolerancji i dyskryminacją. 

Co dwa lata, 16 listopada, przyznawana jest także specjalna nagroda im. Madanjeeta Singha za promocję tolerancji i niestosowanie przemocy. Wyróżnienie może zostać przyznane zarówno instytucjom czy organizacjom, jak i osobom fizycznym, które przyczyniły się do szerzenia tolerancji poprzez działania w dziedzinach: nauki, sztuki, kultury, komunikacji.

Polub ten artykuł: