14 lipca 2024 (Niedziela)
F Rak
(22.06 - 22.07)
Święto Niepodległości
Sortuj wg: Data | Nazwa

Święto Niepodległości 2024

11 listopada (poniedziałek) Już za: +119 dni

Kiedy przypada Święto Niepodległości w kolejnych latach:

  • Święto Niepodległości 2025r. przypada 11 listopada (wtorek)
  • Święto Niepodległości 2026r. przypada 11 listopada (środa)
  • Święto Niepodległości 2027r. przypada 11 listopada (czwartek)
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Święto Niepodległości idzie się do pracy?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Święto Niepodległości?»

11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości – święto, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku.

Austria, Prusy i Rosja dokonały trzech rozbiorów Polski. Rzeczpospolita na 123 lata zniknęła z mapy świata. Droga do niepodległości trwała ponad wiek. Symbolem tej nadziei stał się Józef Piłsudski, który odegrał największą rolę w odzyskaniu wolności. Wiarę w to przyniósł rozpad monarchii austro-węgierskiej w 1918 roku oraz klęska Niemiec, która zakończyła I wojnę światową. Po tych wydarzeniach odbudowa kraju stała się realna. 7 listopada Rada Regencyjna oficjalnie ogłosiła, że Polska staje się niepodległym państwem.

Wybór 11 listopada na obchody niepodległościowe nie jest przypadkowy. Tego dnia na froncie zachodnim miała miejsce kapitulacja Niemiec oraz został zawarty rozejm w Compiègne.

Od 1919 do 1936 roku uroczystości miały charakter wojskowy. Podczas okupacji hitlerowskiej i w okresie Polski Ludowej święto nie było obchodzone. Ponownie zostało przywrócone końcem lat 80. XX. Od tamtej pory jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dziś organizowany jest Marsz Niepodległości jako wyraz patriotyzmu i przywiązania do tradycji. Inną ciekawą formą świętowania jest Bieg Niepodległości pod hasłem: Zabiegaj o Tradycję. Niemal w każdym mieście i gminie odbywają się uroczyste defilady, wywieszane są flagi i odprawiane uroczyste Msze św.

Polub ten artykuł:

Święto Niepodległości 2024 opinie

9-1 =