Dzień Wikipedii (15 stycznia)
Jest to dzień największej internetowej encyklopedii. Data święta została wybrana nieprzypadkowo – 15 stycznia 2001 powstała jej pierwsza anglojęzyczna wersja. Od tamtej pory liczba użytkowników, haseł i języków stale rośnie i odpowiednio liczy: 909 916, 1 301 278 i 302. Ciekawostką jest, że na ten dzień ze strony głównej Wikipedii znikają prośby o wsparcie finansowe. Organizowane są również zloty fanów witryny, na których nie może zabraknąć tortu w kształcie charakterystycznej kuli z puzzli.
Dzień Singla (15 lutego)
Dzień Singla przypada 15 lutego i jest to święto wszystkich osób, które nie są w związku uczuciowym. Zostało wymyślone we Włoszech, jednak to Amerykanie jest skomercjalizowali, jako odpowiedź na Walentynki – Antywalentynki. Warto wspomnieć, że 15 lutego w Kościele katolickim wspominany jest św. Faustyn, który jest patronem samotnych serc. Tego dnia osoby samotne mają okazję do wyrażenia swojego niezadowolenia związanego z “komercjalizacją miłości” przez Święto Zakochanych oraz podkreślenia niezależności.
Dzień Czytania Tolkiena (25 marca)
25 marca obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena na cześć wybitnego pisarza, który szczególnie umiłował sobie gatunek fantastyki – Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Jego najsłynniejszym dziełem jest trylogia „Władca Pierścieni”. Data została zaczerpnięta z samej powieści, bowiem 25 dnia miesiąca rethe, czyli marca, to wielkie święto w Śródziemiu, ponieważ tego dnia zakończyła się wojna o Pierścień, a Śródziemie zostało uwolnione od ciemnych mocy.
Obecnie święto zyskało rangę światowego, a po raz pierwszy zorganizowany został w 2003 roku przez angielskie Towarzystwo Tolkienowskie. Na całym świecie w bibliotekach, księgarniach, kawiarniach czy w prywatnych mieszkaniach spotkają się ze sobą fani pisarza i jego powieści na wspólnym czytaniu, grach czy imprezach tematycznych.
Międzynarodowy Dzień Tańca (29 kwietnia)
29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1982 roku. Jest on obchodzony w rocznicę chrztu tancerza, choreografa, twórcy współczesnego baletu i reformatora sztuki tańca - Jeana-Georges'a Noverre'a.
Doroczną tradycją jest orędzie przygotowywane przez wybranego tancerza przemowy do wszystkich, których pasją jest taniec. W centralnych miejscach większych miast (np. placach czy parkach) organizowane są wydarzenia związane z tańcem: pokazy i warsztaty taneczne, prezentacje zespołów, zawody, wspólne potańcówki.
Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen (4 maja)
4 maja obchodzone jest Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen, czyli nieoficjalne święto Star Warsów, serii stworzonej przez George'a Lucasa. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… pojawiło się po raz pierwszy w 1977 roku i od tego momentu powstało wiele gier, książek i gadżetów związanych z filmem. Co ciekawe, inspiracją były m.in. „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.
Interesujący jest także wybór daty obchodzenia święta. Pochodzi on bowiem od zdania „May the Force be with You!”, które w języku angielskim wymawiane jest podobnie do „May the 4th be with You!”, opublikowanego po wygranej w wyborach Margaret Thatcher. W maju miały także miejsce premiery kolejnych części sagi (z wyjątkiem VII części).
Fani na ten dzień przygotowują konwenty i festiwale, na których wyświetlane są filmy, otwierane kluby dyskusyjne, a nawet imprezy tematyczne, gdzie każdy uczestnik przebiera się za wybraną postać z filmu.
Dzień Rozwalania Zabawek (30 czerwca)
Dzień Rozwalania Zabawek przypada 30 czerwca. Geneza tego dnia nie jest znana, ale celem jest niszczenie zabawek. Dozwolone jest wyrywanie lalkom włosów, pozbawianie samochodzików kół czy gubienie puzzli. Warto nadmienić, że już w 1980 roku w filmie pt. „Miś” Stanisława Barei tytułowy bohater został niejako symbolem tego święta lub to od niego wszystko się zaczęło: „Oczko mu się odlepiło, temu misiu...”
Dzień bez Telefonu Komórkowego (15 lipca)
Co roku 15 lipca obchodzony jest Dzień bez Telefonu Komórkowego. W dobie nowoczesnych smartfonów i ciągłej konieczności pozostania w łączności, aż trudno sobie wyobrazić świętowanie tego dnia.
Zamysł wprowadzenia takiego święta najprawdopodobniej powstał w celu zwrócenia uwagi użytkownikom na ilość czasu poświęcanego na korzystanie z telefonu komórkowego, a także na ekologię. Przeprowadzone sondaże wskazują, że coraz więcej osób posiada komórkę, z którą się nie rozstaje. Jej brak jest bardzo odczuwalny i objawia się zdenerwowaniem, rozdrażnieniem, nerwowością czy nadpobudliwością. Natomiast z punktu widzenia Instytutu Globalnej Odpowiedzialności chodzi również o ochronę środowiska podczas produkcji tych aparatów.
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara (5 sierpnia)
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara to święto obchodzone 5 sierpnia w wielu krajach na świecie, m.in. w Czechach, Kandadzie, Niemczech czy Irlandii, jednakże w różnych terminach.
Święto piwa zwraca uwagę na popularność tego trunku, które jest prawdopodobnie najstarszym alkoholem na świecie. Znanym na całym świecie piwnym festiwalem jest Oktoberfest – monachijskie dożynki chmielne, podczas których sprzedaje się średnio 5 milionów litrów piwa.
Złośliwi twierdzą, że jest to dzień legalnego upijania się, wszak w browarze wybór gatunków i rodzajów do wyboru, a wszystkich spróbować trzeba.
Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy (22 września)
Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy wypada 22 września, a jego celem jest skuteczne wywalczenie przez pracownika podwyżki pensji. Taki dzień pomaga zatrudnionemu przygotować się do trudnej rozmowy z szefem, wymyślić odpowiednie argumenty oraz zwrócić uwagę na przekaz niewerbalny (np. postawę ciała) czy modulację głosu.
Tego dnia obchodzony jest także Dzień bez Samochodu.
Dzień BSOd-a (28 października)
Dzień BSDOd-a to skrót od Blue Screen Death lub Blue Screen of Doom, tłumaczony jako Niebieski Ekran Śmierci, czyli nic innego jak poważny błąd systemu Windows, podczas którego komputer nie reaguje na polecenia wydawane za pomocą klawiatury. Nazwa pochodzi od charakterystycznego niebieskiego tła z białymi napisami, czyli kodem błędu.
Dzień Taniego Wina (4 listopada)
4 listopada to Dzień Taniego Wina, czyli święto, które w zasadzie obchodzone jest przez cały rok. Definicja taniego wina jest zwięzła – cena trunku nie może przekraczać granicy 5 zł. Najczęściej są to opakowania litrowe, zawierające poniżej 20% objętości alkoholu i charakteryzują się chemicznym owocowym i słodkim smakiem, który ma zmylić kubki smakowe
Dzień bez Przekleństw (17 grudnia)
17 grudnia to Dzień bez Przekleństw. Raz w roku użytkownicy języka dbają o jego kulturę i czystość, mówią piękną polszczyzną bez zbędnych epitetów. Bluźnierstwa najczęściej służą do wyrażania emocji – pozytywnych i negatywnych. Badania także dowodzą, że użycie brzydkiego słowa podczas uderzenia lub zadania sobie przypadkowego cierpienia fizycznego w inny sposób, łagodzi, a nawet całkowicie uśmierza ból. Obok siarczystych przekleństw, używane są także nieco łagodniejsze formy, takie jak: kurde blaszka, kurza twarz (lub stopa), o w mordę, spadaj na drzewo, itp.