4 kwietnia 2020 (Sobota)
Imieniny: Ambroży, Izydor Mira
C Baran
(21.03 - 19.04)
Niedziela Wielkanocna
Sortuj wg: Data | Nazwa

Niedziela Wielkanocna 2020

12 kwietnia (niedziela) Już za: +7 dni
Kiedy przypada Niedziela Wielkanocna w kolejnych latach:
  • Niedziela Wielkanocna 2021r. przypada 4 kwietnia (niedziela)
Dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są zamknięte Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Niedziela Wielkanocna to święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego. Może przypadać między 22 marca a 25 kwietnia.

Obchody Wielkiej Nocy rozpoczynają się w Wielką Sobotę po zachodzie Słońca lub o świcie w Niedzielę Wielkanocą. Wynika to z faktu, że Żydzi wyznawali początek kolejnego dnia po zmroku. Obrzędy wielkanocne rozpoczynają się rezurekcją, czyli uroczystym nabożeństwem połączonym z procesją do grobu pańskiego i śpiewami psalmów i hymnów na cześć Zmartwychwstałego Chrystusa. W Polsce pierwsze Msze św. tego typu pojawiły się już w XII wieku. Wierni o poranku spożywają śniadanie wielkanocne składające się z pokarmów święconych w Wielką Sobotę. Najważniejszą tradycją jest dzielenie się jajkiem, które uznawane są za symbol nowego życia. Na obiad powinien być żur, który regionalnie nazywany jest barszczem podany z kiełbasą i jajem.

W niektórych rejonach Polski popularne są mazurki i babki wielkanocne. Ciasta te są kojarzone ze słodyczą, czyli miłością Jezusa i doskonałością (Chrystus jako wzór do naśladowania). Żywą tradycją na Śląsku jest powstrzymywanie się gospodyń od gotowania w Wielką Niedzielę, gdyż ma to być dzień spędzony z rodziną. Natomiast w Tatrach do dziś słychać huk petard i dzwonów, które według legendy miały obudzić w niedzielny poranek śpiących rycerzy.

 

Polub ten artykuł: