6 grudnia 2024 (Piątek)
K Strzelec
(22.11 - 21.12)
Triduum Paschalne
Sortuj wg: Data | Nazwa

Triduum Paschalne 2025

16 kwietnia (środa) - 19 kwietnia (sobota) Już za: +130 dni

Kiedy przypada Triduum Paschalne w kolejnych latach:

  • Triduum Paschalne 2026r. przypada 1 kwietnia (środa) - 4 kwietnia (sobota)
  • Triduum Paschalne 2027r. przypada 24 marca (środa) - 27 marca (sobota)
  • Triduum Paschalne 2028r. przypada 12 kwietnia (środa) - 15 kwietnia (sobota)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czy w Triduum Paschalne idzie się do pracy?»
Dzień wolny od zajęć edukacyjnych Czy w Triduum Paschalne idzie się do szkoły?»
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czy w Triduum Paschalne sklepy są zamknięte? Czy Galerie będą otwarte w Triduum Paschalne?»
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czy trzeba iść do kościoła w Triduum Paschalne?»

Triduum Paschalne to określenie trzech występujących po sobie dni Wielkiego Tygodnia: czwartku, piątku i soboty. Triduum rozpoczyna czwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej, a kończy Msza św. w Niedzielę Wielkanocną.

Chrześcijańska Wielkanoc nawiązuje do żydowskiego święta Paschy, obchodzonego na pamiątkę ucieczki z niewoli egipskiej. Chrześcijanie wierzą bowiem, że Jezus był Barankiem Paschalnym, przez którego dokonało się ludzkie Zbawienie.

Triduum Paschalne rozpoczyna liturgia Eucharystyczna Wieczerzy Pańskiej, która odprawiana jest w Wielki Czwartek. Tego dnia w diecezjach biskupi w godzinach porannych celebrowane jest uroczyste nabożeństwo Krzyżma Świętego, zaś w kościołach parafialnych obywa się wówczas tylko jedna wieczorna Msza św. Wspominane są wydarzenia z Wieczernika, kiedy to Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa oraz zapowiedział swoją śmierć. Kapłani symbolicznie obmywają wiernym nogi, a pod koniec liturgii rozbrzmiewają dzwony kościelne, które po chwili milkną. W przekazach ludowych pojawia się powiedzenie: Nie śpiewaj alleluja aż po Wielkim Piątku, które nawiązuje do cisza mającej być wyrazem męki konającego Chrystusa.

W Wielki Piątek sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej oraz Wigilii Paschalnej. Tego dnia w Kościele katolickim nie jest odprawiana Msza św. i obowiązuje ścisły post ilościowy i jakościowy. Wierni mogą jednak przystąpić do spowiedzi oraz przyjąć komunię świętą, a także adorować Najświętszy Sakrament w ciemnicy. Wszystkie obrzędy przeprowadzane są w ciszy i skupieniu. W niektórych parafiach na znak ukrzyżowanego Chrystusa kapłani kładą się z rozłożonymi ramionami. Odsłaniane są krzyże oraz praktykowane jest całowanie krucyfiksu przez wiernych, zaś Monstrancja zakrywana jest białą płachtą symbolizującą całun, którym okryte było ciało Jezusa.

Wielka Sobota poprzedza święto Zmartwychwstania i jest momentem żałoby i oczekiwania na powrót Zbawiciela. Przed południem wierni przynoszą do kościoła koszyczki wielkanocne. Święcenie pokarmów to zwyczaj pochodzący z VIII wieku, jednak w Polsce znany dopiero od XIV. Święconka składa się zwykle z jaj, czyli symbolu nowego życia, baranka, a więc Zmartwychwstałego Jezusa, chleba, który ma zapewnić dobrobyt i nawiązuje do Ciała Chrystusa, wędlina i kiełbasa (dostatek) oraz sól chroniąca przed zepsuciem. W niektórych regionach Polski do koszyczków wkładany jest także chrzan, miód i masło. Wieczorem odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, która jest już częścią obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Gdzieniegdzie rezurekcja odbywa się w Wielką Sobotę, po zmroku – zgodnie z żydowską tradycją, że nowy dzień rozpoczyna się po zachodzie słońca.

Polub ten artykuł:

Już znasz datę Triduum Paschalne, dowiedz się więcej o:

Triduum Paschalne 2025 opinie

2+6 =