31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Świętych Piotra i Pawła
Sortuj wg: Data | Nazwa

Świętych Piotra i Pawła 2020

29 czerwca (poniedziałek) Już za: +89 dni
Kiedy przypada Świętych Piotra i Pawła w kolejnych latach:
  • Świętych Piotra i Pawła 2021r. przypada 29 czerwca (wtorek)
  • Świętych Piotra i Pawła 2022r. przypada 29 czerwca (środa)
  • Świętych Piotra i Pawła 2023r. przypada 29 czerwca (czwartek)
Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy Czytaj więcej »
W tym dniu zajęcia edukacyjne odbywają się normalnie (chyba że przypada w weekend) Czytaj więcej »
W tym dniu sklepy są otwarte (chyba że przypada w niedzielę z zakazem handlu) Czytaj więcej »
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »
Czerwiec 2020
pn wt śr cz pt so n

1

Dzień Dziecka

2

3

4

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

5

6

7

8

Dzień Informatyka

9

Dzień Księgowego

10

11

Boże Ciało

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Pierwszy dzień lata

22

23

Dzień Ojca

24

25

26

Zakończenie roku szkolnego

27

28

29

Świętych Piotra i Pawła

30

1

Dzień Psa

2

3

4

5

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest ku czci pierwszych misjonarzy, którzy stworzyli podstawy chrześcijańskiej wiary. W podzięce za ich posługę dla Kościoła 29 czerwca wypada ich wspomnienie.

Według tradycji katolickiej św. Piotr i Paweł uważani są za pierwszych założycieli Kościoła w Rzymie. Piotr, a właściwie Szymon, był rybakiem wybranym przez Jezusa na jednego ze swoich uczniów. Przekazy biblijne głoszą, że gdy Jezus zapytał za kogo uważają go Apostołowie, Piotr miał odrzec: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". Za te słowa Chrystus powierzył mu opiekę nad Kościołem. W ikonografii bardzo często przedstawiany jest z parą kluczy, które symbolizują bramy Królestwa Bożego. Św. Piotr jest patronem rybaków, marynarzy i budowniczych.

Paweł początkowo prześladował chrześcijan, a nawet brał udział w ukamienowaniu św. Szczepana. Podczas podróży do Damaszku po raz pierwszy spotkał Jezusa, który objawił mu nową naukę. Pod wpływem tej rozmowy św. Paweł nawrócił się, przyjął chrzest i rozpoczął swoją działalność misyjną. Odbył trzy podróże jako wysłannik Jezusa: do Turcji, na Cypr oraz do Efezu w Azji Mniejszej, skąd udał się do Cezarei. Wówczas został uwięziony, jednak wciąż kontynuował swoją naukę. Przedstawiany jest z mieczem, który oznacza jego ścięcie i w towarzystwie św. Piotra, bowiem razem symbolizują kościół powszechny. Św. Paweł jest patronem tkaczy, robotników, duszpasterzy oraz prasy katolickiej.

Świętego Piotra i Pawła łączy męczeńska śmierć w czasie prześladowań podczas panowania cesarza Nerona. Święty Piotr był gotów zginąć jak Chrystus, jednak niegodny aby umrzeć w ten sam sposób. Został więc, na własną prośbę, ukrzyżowany głową w dół. Natomiast Paweł po kilkuletnim więzieniu został – jako obywatel rzymski – ścięty mieczem.

Obchodzenie uroczystości obu kapłanów jednego dnia ma na celu podkreślenie, że byli oni założycielami rzymskiej gminy chrześcijańskiej oraz ponieśli męczeńską śmierć w imię Chrystusa. I choć św. Paweł nie został wybrany przez Jezusa na Apostoła, swoją gorliwością zasłużył na stawianie go na równi z pierwszymi orędownikami.

W dzień uroczystości św. Piotra i Pawła urzędujący papież wręcza Metropolitom paliusze, czyli koliste wstęgi z baraniej wełny w kształcie naszyjnika, ozdobione sześcioma krzyżami. Paliusze są symbolem sprawowanej przez arcybiskupów władzy.

Polub ten artykuł: