6 kwietnia 2020 (Poniedziałek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
Pasterka
Sortuj wg: Data | Nazwa

Pasterka 2020

24 grudnia (czwartek) Już za: +261 dni
Kiedy przypada Pasterka w kolejnych latach:
  • Pasterka 2021r. przypada 24 grudnia (piątek)
  • Pasterka 2022r. przypada 24 grudnia (sobota)
  • Pasterka 2023r. przypada 24 grudnia (niedziela)
W tym dniu uczestnictwo we Mszy Świętej jest nieobowiązkowe (chyba że przypada wtedy inne święto kościelne lub niedziela) Sprawdź msze w Twoim kościele » Czytaj więcej »

Msza Pasterska, potocznie nazywana Pasterką to uroczysta Msza św. odprawiana w wigilię Bożego Narodzenia, najczęściej w nocy z 24 na 25 grudnia lub w godzinach wieczornych. Odprawiana jest na pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa i wezwania pasterzy do Betlejem.

Nazwa pasterki wzięła się od ubogich pasterzy, którzy jako pierwsi odwiedzili nowonarodzonego Jezusa. Według biblijnych przekazów Anioł zwiastował chłopom narodziny Zbawiciela, a drogę do niego wskazać miała im gwiazda.

Historia pasterki rozpoczyna się w VI w Rzymie. Wówczas w dzień Bożego Narodzenia nakazano odprawianie trzech specjalnych Mszy św.: jednej w nocy, jednej o świcie oraz w dzień. Ich nazwy związane są z poszczególnymi scenami z Ewangelii i są to odpowiednio: Msza Pasterska, Msza Anielska oraz Msza Królewska. Pierwszą Pasterkę odprawił papież Grzegorz IV w szóstym stuleciu. O północy Głowa Kościoła udawała się do groty betlejemskiej, która znajdowała się w Bazylice Santa Maria Maggiore, aby tam odprawić pierwszą Mszę.

Przebieg liturgii pasterskiej jest wyjątkowy. Wierni gromadzą się w kościele całymi rodzinami. Podczas Eucharystii święcony jest żłobek, ale przede wszystkim śpiewane są kolędy. Najbardziej znane Pasterki w Polsce to te odbywające się na Jasnej Górze oraz w podziemiach kopalni soli w Wieliczce. Na wielu wsiach kultywowane są tradycje odprawiania nocnej Mszy św. z udziałem kapeli ludowych i góralskich.

Zgodnie z liturgią kościoła katolickiego Pasterka jest pierwszą Mszą św. w dniu Bożego Narodzenia i zgodnie z tym wierni są zwolnieni z uczestniczenia w Mszy bożonarodzeniowej.

Polub ten artykuł: