22 czerwca w momencie przesilenia letniego rozpoczyna się kalendarzowe lato, czyli najgorętsza pora roku. Wówczas temperatura powietrza osiąga szczytowe progi (rekord klimatyczny został odnotowany w 1921 roku i osiągnął 40,2 °C), a dla roślin jest to czas intensywnego wzrostu i dojrzewania. Niespotykane są w tym czasie przymrozki, zaś bardzo często występują ulewne deszcze. Od 22 czerwca dnia zaczyna ubywać, a noce stają się coraz dłuższe.
Niegdyś pierwszy dzień lata nazywany był Nocą Kupały. Było to słowiańskie święto miłości, płodności, ognia i wody w najkrótszą noc w roku. Okres żniw wieńczą dożynki, czyli wiejskie i gminne obchody na zakończenie zbioru plonów, które wywodzi się od ludowych obrzędów dziękczynnych za urodzaj i koniec prac w polu.
Do katolickich uroczystości obchodzonych latem należy Wniebowzięcie Maryi Panny, nazywane także Matki Boskiej Zielnej. Według wiary chrześcijańskiej Maryja została wzięta do nieba ciałem i duszą. Bogurodzica jest patronką ziemi i roślinności. Katolicy wierzą, że rośliny i zioła poświęcone 15 sierpnia mają magiczną moc, zapewniają zdrowie oraz chronią od złego. Dla dzieci jest to czas beztroskich wakacji, które zwykle zaczynają się w ostatni roboczy piątek czerwca i kończą w pierwszych dniach września.