18 lutego 2020 (Wtorek)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
Jesień
Sortuj wg: Data | Nazwa

Jesień 2020

23 września (środa) - 21 grudnia (poniedziałek) Już za: +217 dni
Kiedy przypada Jesień w kolejnych latach:
  • Jesień 2021r. przypada 23 września (czwartek) - 21 grudnia (wtorek)
  • Jesień 2022r. przypada 23 września (piątek) - 21 grudnia (środa)
  • Jesień 2023r. przypada 23 września (sobota) - 21 grudnia (czwartek)

Jesień jest porą roku następującą po lecie i rozpoczynającą się 23 września. Noc z 22 na 23 września następuje równonoc jesienna, czyli zarówno dzień, jak i noc będą trwały po 12 godzin. Oznaką jesieni są spadające z drzew liście, dojrzewające kasztany i żołędzie. Jest to najbardziej kolorowa ze wszystkich pór roku: dominują czerwienie, brązy przeplatane z żółcią, zielenią i różem.

W ciągu doby zdarzają się duże amplitudy temperatur: w dzień może być bardzo ciepło w stosunku do niskich stopni Celsjusza w nocy. Słońce zachodzi szybciej, robi się zimniej i wietrzniej, a nocą i wczesnym porankiem pojawiają się przymrozki.

Jesienią obchodzone są święta takie jak: Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywane jako Dzień Nauczyciela, Halloween, którego symbolami są dynia, duchy, czarownice, pająki i pajęczyny, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – święta upamiętniające zmarłych, Narodowe Święto Niepodległości, czyli państwowa uroczystość na pamiątkę odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach zaborów oraz Mikołajki czyli święto ku czci św. Mikołaja.

Polub ten artykuł: