5 kwietnia 2020 (Niedziela)
C Baran
(21.03 - 19.04)

Imieniny Bogumiły

Data Popularność
13. stycznia
12. czerwca Najczęściej obchodzone
19. grudnia
20. grudnia
Wyślij życzenia imieninowe

Bogumiła - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Bogumiły jest 12 czerwca. Ta data wiąże się ze wspomnieniem liturgicznym bł. Bogumiły Noiszewskiej w Kościele katolickim. Ukończyła ona z wyróżnieniem studia medyczne w Petersburgu i w czasie I wojny światowej pracowała w lazaretach. Następnie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie pełniła obowiązki lekarza. Podczas II wojny światowej pomagała wszystkim potrzebującym i ukrywała Żydów. W 1942 roku aresztowało ją gestapo i rozstrzelało na Górze Pietralewickiej koło Słonimia.

Ponadto, imieniny Bogumiły można celebrować 13 stycznia, 19 i 20 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Bogumiła to imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się z połączenia słów „Bóg” i „miła”. Oznacza: miłą Bogu lub tę, której sprzyja los. Patronuje mu bł. Bogumiła Noiszewska, polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Znaczenie imienia
Bogumiła należy do kobiet o wielu skrajnościach. Z jednej strony jest ambitna i pracowita, a z drugiej zachłanna i zazdrosna. Jeżeli obejmie stanowisko kierownicze, bardzo dużo wymaga od siebie i od innych. Uważa, że wygląd jest wizytówką człowieka, więc zawsze wygląda schludnie i elegancko. Bogumiła ma duszę romantyczki, która uwielbia komplementy, niespodzianki i prezenty. Niestety, gdy zdecyduje się założyć rodzinę, praca będzie dla niej ważniejsza niż mąż i dzieci.

Warianty i zdrobnienia imienia
Bangusia, Bodzia, Bogda, Bogdzia, Bogi, Bogna, Bogonia, Bogu, Bogucha, Bogum, Bogumiłka, Bogunia, Bogupsia, Bogus, Bogusia, Bogusik, Boguś, Boguśka, Bonia, Bozia, Bunia, Busia, Gunia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Godeliva (ang.), Bogumila, Amadea (łac.), Bohumila (czes.), Bogomila (wł.), Godelieff (niem.)

Bułgaria – 5 stycznia
Czechy – 28 grudnia

Znani imiennicy
Bogumiła Berdychowska-Szostakowska – polska publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich
Bogumiła Matusiak – najbardziej utytułowana polska kolarka szosowa
Bogumiła Siedlecka – polska vlogerka i YouTuberka znana jako AniołNaResorach
Bogumiła Wander – polska spikerka i prezenterka Telewizji Polskiej, reżyser filmów dokumentalnych

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Bogumiły jest czerwony, liczbą 9, a kamieniem rubin.

Dodaj komentarz

1×5 =