21 października 2021 (Czwartek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Erwiny

Data Popularność
19. stycznia
16. kwietnia
24. kwietnia
25. kwietnia Najczęściej obchodzone
26. kwietnia
18. lipca Już za 3 dni!

Erwina - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Erwiny wypadają sześć razy w roku – 19 stycznia, 16 kwietnia, 24 kwietnia, 25 kwietnia, 26 kwietnia oraz 18 lipca. Jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się czwarta data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Erwina z Lobbes w Kościele katolickim. Żył on na przełomie VII i VII wieku, we francuskim miasteczku Leon. Na kapłana wyświęcił go biskup Medelgeriusz, a potem dostąpił zaszczytu bycia opatem w Lobbes. Słynął z pobożności, hojności oraz dobrej organizacji pracy.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Erwina ma rodowód germański. Składa się ono z dwóch słów: „heri” (drużyna wojenna) oraz „wini” (przyjaciel) i oznacza „tę, która lubi wojować”. Nie ma żadnej świętej ani błogosławionej patronki o tym imieniu, ale Erwiny mają męskiego opiekuna – św. Erwina z Lobbes.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest bardzo konserwatywna. Najważniejsza jest dla niej rodzina i ma sztywne zasady życiowe, których uparcie się trzyma. Niesamowicie trudno namówić ją do zmiany zdania, ale zawsze warto próbować, ponieważ jest osobą wyjątkowo inteligentną. Ma dużo ukrytych zdolności i talentów. Posiadane ambicje, dobra intuicja oraz przebojowość sprawiają, że ma szansę zrobić karierę zawodową na stanowisku lidera zespołu.

Warianty i zdrobnienia imienia
Erwinka, Erwincia, Ercia, Erwunia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Irvette (ang.), Erwine (niem., hol.), Ervina (łac., węg.)

Litwa – 24 kwietnia

Znani imiennicy
Erwina Ryś-Ferens – polska panczenistka, olimpijka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Erwiny jest błękitny, liczbą 7, a kamieniem koral.

Dodaj komentarz

9-1 =