29 marca 2020 (Niedziela)
Imieniny: Cyryl, Józef Zenon
C Baran
(21.03 - 19.04)

Imieniny Konstancji

Data Popularność
18. lutego Najczęściej obchodzone
14. czerwca
17. lipca
19. września
Wyślij życzenia imieninowe

Konstancja - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Konstancji jest 18 lutego, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Konstancji, cesarzowej. Żyła ona w IV wieku, była córką Konstantyna Wielkiego i Fausty. Jej życie było pełne złych występków, ale ostatecznie nawróciła się, po wykonaniu wyroku śmierci Konstancjusza Gallusa. Nową drogę rozpoczęła od pielgrzymki do grobu św. Agnieszki, następnie ufundowała bazylikę w Rzymie na jej cześć i pomagała potrzebującym.

Ponadto, jej imieniny można świętować 14 czerwca, 17 lipca i 19 września.

Pochodzenie imienia i patroni
Konstancja to imię żeńskie wywodzące się z języka łacińskiego, od słowa „constans” (stały, niezmienny). Pochodzi ono od nazwy dawnego rzymskiego rodu Konstancjuszów. Patronuje mu św. Konstancja, cesarzowa, córka Konstantyna Wielkiego i Fausty.

Znaczenie imienia
Kobieta nosząca to imię jest sympatyczna, dobra oraz wrażliwa. Lubi ludzi, spotkania towarzyskie, zakupy oraz wypady do kina lub teatru. Bez trudu dogada się z każdą osobą na świecie, więc dużo podróżuje w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Jej otwartość, przebojowość oraz nietuzinkowe poczucie humoru sprawiają, że trudno przejść obok niej obojętnie. Marzy o spotkaniu księcia na białym koniu, który będzie przystojny, inteligentny, romantyczny, lojalny i zaradny jednocześnie. Ich miłość musi być pełna fajerwerków, bez nudy i monotonii – inaczej Konstancja ucieknie. Natomiast zawodowo doskonale poradzi sobie w branżach związanych z kosmetyką, modą, urodą lub zdrowiem, ponieważ jest wielką estetką.

Warianty i zdrobnienia imienia
Kosinka, Kosti, Konta, Kosia, Kośka, Konusia, Kosteczka, Kostka, Konstańcia, Konstacha, Konia, Kostucha, Kosieńka, Konsystencja, Tynia, Konti, Koko, Kostusia, Konsti, Konisia, Konstantyna, Kostek, Kości, Kosta, Koś, Stancja, Konstytucja, Koni, Konsta, Kontu

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Constancia, Constansa (hiszp.), Konštancia (słowac.), Konstancija, Konstanca (połud.-słow.), Constance (fr.), Constantia, Constanze, Konstantia, Konstanze (niem.), Konstancija (ros.), Costanza (wł.), Konstance (czes.), Constance, Constancy (ang.), Constantia (łac.)

Litwa – 10 września
Łotwa – 17 lutego

Znani imiennicy
Konstancja Kastylijska – królowa Francji
Constanze Mozart – z domu Weber, żona Wolfganga
Konstancja Benisławska – polska poetka
Konstancja Habsburżanka – królowa Polski
Constance Markiewicz – irlandzka działaczka niepodległościowa i społeczna
Constance Applebee – angielska działaczka sportowa
Konstancja Gładkowska – polska śpiewaczka
Konstancja wodzisławska – księżna wodzisławska
Konstancja Sycylijska – królowa Sycylii
Konstancja Czartoryska – matka króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
Konstancja – królewna węgierska, królowa czeska
Konstancja Ligęza – właścicielka Rzeszowa
Konstancja Biernacka – polska pisarka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Konstancji jest fioletowy, liczbą 9, a kamieniem bawole oko.

Dodaj komentarz

8+2 =