17 października 2021 (Niedziela)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Januarego

Data Popularność
19. stycznia
8. kwietnia
4. maja Najczęściej obchodzone
10. lipca
6. sierpnia
28. sierpnia
19. września
13. października
24. października
25. października

January - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Januarego jest 4 maja, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Januarego z Benewentu. Żył on na przełomie III i IV wieku. Był biskupem, który zginął śmiercią męczeńską za wiarę – został rozszarpany przez niedźwiedzie.

Ponadto, jego imieniny można celebrować 19 stycznia, 8 kwietnia, 10 lipca, 6 i 28 sierpnia, 19 września, 13, 24 oraz 25 października.

Pochodzenie imienia i patroni
January to imię męskie wywodzące się z języka łacińskiego, od imienia boga Janusa (od niego pochodzi nazwa stycznia – Ianuarius). Patronuje mu św. January z Benewentu, biskup i męczennik.

Znaczenie imienia
Mężczyznę o tym imieniu charakteryzuje spokój wewnętrzny i wyjątkowa kultura osobista. W każdej sytuacji potrafi zachować zimną krew, wykazuje się też niespotykaną dojrzałością emocjonalną. Już od najmłodszych lat szybko się uczy i jest ciekawy świata, a w życiu dorosłym dzięki ambicji odnosi duże sukcesy. Zawodowo doskonale sprawdzi się jako pracownik korporacji, przedstawiciel handlowy lub prawnik. Natomiast w miłości poszukuje kobiety pięknej wewnętrznie i zewnętrznie. Jego celem jest stworzenie związku, który będzie opierać się na wzajemnym szacunku.

Warianty i zdrobnienia imienia
Januarek, Januareczek, Januarunio, Januarelek, Januarulek, Januarcio, Januarcioszek, Januartek, Januartelek, Janu, Jari

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
January, Januarius (ang., niem.), Janvier (fr.), Jenaro, Genaro (hiszp.), Gennaro (wł.)

Znani imiennicy
January Brunov – polski aktor, lektor oraz prezenter telewizyjny
January Grzędziński ps. „Bolesławski” – pułkownik piechoty Wojska Polskiego, inżynier, publicysta, pisarz, jeden ze współtwórców polskiego lotnictwa
January Suchodolski – malarz polski

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Januarego jest fioletowy, liczbą 9, a kamieniem bawole oko.

Dodaj komentarz

9+3 =