27 listopada 2021 (Sobota)
K Strzelec
(22.11 - 21.12)

Imieniny Bartłomieja

Data Popularność
23. stycznia
17. lutego
21. kwietnia
6. maja
16. lipca
24. sierpnia Najczęściej obchodzone
3. września
23. października
11. listopada
27. grudnia

Bartłomiej - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Bartłomieja najczęściej obchodzi się 24 sierpnia, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Bartłomieja Apostoła. Nie mamy wielu wiadomości o nim. Jest utożsamiany z Natanaelem, który wyróżniał się dobrym wykształceniem. Podobno jego znajomości sprawiły, że Jezus został zaproszony na wesele w Kanie Galilejskiej. Bartłomiej zginął śmiercią męczeńską – był torturowany, wisiał rozpięty na krzyżu głową w dół, żywcem obdarto go ze skóry, a następnie ścięto.

Ponadto, jego imieniny można świętować 23 stycznia, 17 lutego, 21 kwietnia, 6 maja, 16 lipca, 3 września, 23 października, 11 listopada oraz 27 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Bartłomiej to imię męskie pochodzenia aramejskiego, od słów: „bar” (syn) i „tholomai” (oracz, wojownik). Oznacza: syn oracza lub syn wojownika.

Święci o tym imieniu:
– św. Bartłomieja Apostoł, męczennik;
– św. Bartłomiej z Farne, pustelnik.

Znaczenie imienia
Bartłomiej należy do osób ambitnych, upartych, wytrwałych i bardzo konsekwentnych. Gdy postawi sobie cel, za wszelką cenę dąży do jego osiągnięcia. Dla niego najważniejsze jest działanie, więc szybko podejmuje wszelkie decyzje. Nie liczy się jednak z sugestiami z zewnątrz. Bywa bardzo konfliktowy, egoistyczny oraz zaborczy. Najlepiej poradzi sobie w zawodach wymagających dużej aktywności ruchowej i ciągłego przemieszczania się. Może pracować jako polityk, biznesmen, dziennikarz, reporter, wojskowy lub policjant. W życiu prywatnym Bartłomiej musi błyszczeć. Nie przyznaje się do poniesionych porażek i lubi dramatyzować. Z dużym trudem przychodzi mu okazywanie uczyć, ale gdy spotka odpowiednią kobietę, która poskromi jego charakter, ma szansę stworzyć udany związek.

Warianty i zdrobnienia imienia
Barcik, Barcio, Barciu, Bart, Barteczek, Barteczunio, Bartek, Barti, Barto, Bartolek, Bartoś, Bartu, Bartulek, Bartunia, Bartunio, Bartusik, Bartuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Bartholomew (ang.), Bartholomé, Barthelemy (fr.), Bartholomäus, Barthel, Bartel (niem.), Varfolomej (ros.), Bartolomej, Vartolomej (połud.-słow), Bartolomeo, Bartolo, Bortolo (hiszp.).

Francja, Czechy, Chorwacja, Słowacja – 24 sierpnia

Znani imiennicy
Bartłomiej Grzelak – piłkarz
Bartłomiej Jaszka – piłkarz ręczny, rozgrywający, reprezentant Polski
Bartłomiej Macieja – szachista
Bartłomiej Szyndler – historyk
Bartłomiej Topa – aktor
Bartolomeo Cristofori – włoski twórca klawesynów, wynalazca fortepianu
Bartolomeu Diaz – portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Bartłomieja jest brązowy, liczbą 1, a kamieniem opal.

Dodaj komentarz

3×6 =

Opinie użytkowników

Jan 16.08.2020 Bartłomiej Bartoszewicz koszykarz