Imieniny Bartłomieja

Data Popularność
23. stycznia
17. lutego
21. kwietnia
6. maja
16. lipca
24. sierpnia Najczęściej obchodzone
3. września
23. października Już jutro!
11. listopada
27. grudnia
Wyślij życzenia imieninowe

Bartłomiej - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Bartłomieja najczęściej obchodzi się 24 sierpnia, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Bartłomieja Apostoła. Nie mamy wielu wiadomości o nim. Jest utożsamiany z Natanaelem, który wyróżniał się dobrym wykształceniem. Podobno jego znajomości sprawiły, że Jezus został zaproszony na wesele w Kanie Galilejskiej. Bartłomiej zginął śmiercią męczeńską – był torturowany, wisiał rozpięty na krzyżu głową w dół, żywcem obdarto go ze skóry, a następnie ścięto.

Ponadto, jego imieniny można świętować 23 stycznia, 17 lutego, 21 kwietnia, 6 maja, 16 lipca, 3 września, 23 października, 11 listopada oraz 27 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Bartłomiej to imię męskie pochodzenia aramejskiego, od słów: „bar” (syn) i „tholomai” (oracz, wojownik). Oznacza: syn oracza lub syn wojownika.

Święci o tym imieniu:
– św. Bartłomieja Apostoł, męczennik;
– św. Bartłomiej z Farne, pustelnik.

Znaczenie imienia
Bartłomiej należy do osób ambitnych, upartych, wytrwałych i bardzo konsekwentnych. Gdy postawi sobie cel, za wszelką cenę dąży do jego osiągnięcia. Dla niego najważniejsze jest działanie, więc szybko podejmuje wszelkie decyzje. Nie liczy się jednak z sugestiami z zewnątrz. Bywa bardzo konfliktowy, egoistyczny oraz zaborczy. Najlepiej poradzi sobie w zawodach wymagających dużej aktywności ruchowej i ciągłego przemieszczania się. Może pracować jako polityk, biznesmen, dziennikarz, reporter, wojskowy lub policjant. W życiu prywatnym Bartłomiej musi błyszczeć. Nie przyznaje się do poniesionych porażek i lubi dramatyzować. Z dużym trudem przychodzi mu okazywanie uczyć, ale gdy spotka odpowiednią kobietę, która poskromi jego charakter, ma szansę stworzyć udany związek.

Warianty i zdrobnienia imienia
Barcik, Barcio, Barciu, Bart, Barteczek, Barteczunio, Bartek, Barti, Barto, Bartolek, Bartoś, Bartu, Bartulek, Bartunia, Bartunio, Bartusik, Bartuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Bartholomew (ang.), Bartholomé, Barthelemy (fr.), Bartholomäus, Barthel, Bartel (niem.), Varfolomej (ros.), Bartolomej, Vartolomej (połud.-słow), Bartolomeo, Bartolo, Bortolo (hiszp.).

Francja, Czechy, Chorwacja, Słowacja – 24 sierpnia

Znani imiennicy
Bartłomiej Grzelak – piłkarz
Bartłomiej Jaszka – piłkarz ręczny, rozgrywający, reprezentant Polski
Bartłomiej Macieja – szachista
Bartłomiej Szyndler – historyk
Bartłomiej Topa – aktor
Bartolomeo Cristofori – włoski twórca klawesynów, wynalazca fortepianu
Bartolomeu Diaz – portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Bartłomieja jest brązowy, liczbą 1, a kamieniem opal.

Dodaj komentarz

3+7 =