3 kwietnia 2020 (Piątek)
Imieniny: Jakub, Pankracy Ryszard
C Baran
(21.03 - 19.04)

Imieniny Teodozji

Data Popularność
14. lutego
2. kwietnia
29. maja Najczęściej obchodzone
11. czerwca
18. lipca
Wyślij życzenia imieninowe

Teodozja - znaczenie imienia

Imieniny
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Teodozji jest 29 maja. Mimo występowania świętej o tym imieniu, data ta nie jest związana z żadnym ważnym wydarzeniem. Ponadto, jej imieniny można świętować 14 lutego, 2 kwietnia, 11 czerwca oraz 18 lipca.

Pochodzenie imienia i patroni
Teodozja to imię żeńskie wywodzące się z języka greckiego, oznaczające: dana przez Boga. Patronuje mu św. Teodozja z Cezarei, która żyła na przełomie III i IV wieku. Zginęła za panowania cesarza Maksymina Daji, który prześladował chrześcijan. Najpierw została poddana torturom, a następnie utopiono ją w morzu.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest ambitna, wykształcona i inteligentna. Zawsze pozostaje wierna wartościom wyniesionym z domu oraz swoim ideałom. W sytuacjach, gdy ktoś próbuje ją nakłonić do zmiany zdania lub podjętej decyzji, ze stoickim spokojem i dyplomacją odmawia. Bardzo nie lubi kłótni, więc przy pierwszej możliwej okazji opuszcza miejsce konfliktu. Kocha ludzi i zwierzęta, którym chętnie pomaga. Teodozja jest niezwykle towarzyska oraz ciekawa świata. Zależy jej na zawieraniu nowych znajomości i poznawaniu innych ludzi. Zawodowo świetnie sprawdzi się jako badacz, naukowiec lub pracownik uczelni wyższej. Swoich sił może również spróbować w handlu oraz gastronomii.

Warianty i zdrobnienia imienia
Dozia, Dozinka, Dozja, Ozjanka, Teo, Teona, Teonka, Teosia, Todusia, Todzia, Tola, Toleczek, Toleńka, Tolimka, Tolunia, Tosia, Tośka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Theodosia (ang., niem., słowac., wł.), Teodozie, Theodosie (czes.), Théodose, Théodosie (fr.), Fedosja, Feodosija (ros.)

Grecja – 29 maja

Znani imiennicy
Teodozja Morozowa Prokofievna – święta, zakonnica
Theodosia Burr Goodman – amerykańska aktorka
Teodozja Goliborska-Gołąb – lekarka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Teodozji jest żółty, liczbą 6, a kamieniem amonit.

Dodaj komentarz

3+5 =