16 października 2021 (Sobota)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Szczepana

Data Popularność
3. sierpnia
26. grudnia Najczęściej obchodzone

Szczepan - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Szczepana obchodzimy dwa razy w roku – 3 sierpnia i 26 grudnia. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest druga data, która dotyczy wspomnienia św. Szczepana w Kościele katolickim. Podobnie jak wszyscy pierwsi chrześcijanie był on z pochodzenia Żydem. Został osądzony przez Wysoką Radę (Sanhedryn) i ukamienowany jako wyznawca Chrystusa. Uznaje się go za pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Św. Szczepan opiekuje się archidiecezją wiedeńską, kamieniarzami, kucharzami oraz tkaczami.

Pochodzenie imienia i patroni
Szczepan to imię męskie wywodzące się z języka greckiego. W języku polskim utworzono je z przekształcenia imienia Stefan, które oznacza „znak zwycięstwa”. Patronuje mu św. Szczepan – apostoł, diakon i pierwszy męczennik.

Znaczenie imienia
Szczepan należy do grona osób przedsiębiorczych, odpowiedzialnych oraz ambitnych. Nie zraża się porażkami i wytrwale dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów. Praca jest dla niego źródłem dochodu, więc stale się rozwija, aby zwiększać zyski. Zawodowo świetnie sprawdzi się jako pracownik korporacji, polityk, mówca, prezenter telewizyjny, kierownik lub właściciel własnej firmy. Prywatnie lubi przebywać w towarzystwie innych ludzi. Jego urok osobisty bardzo działa na kobiety. Jednak on szuka miłości na całe życie. Ukochana Szczepana powinna być dobra, piękna oraz pozytywnie nastawiona do świata. Jeśli taką spotka, będzie lojalnym, opiekuńczym oraz czułym partnerem.

Warianty i zdrobnienia imienia
Szczep, Szczepanek, Szczepanero, Szczepanex, Szczepaniątko, Szczepano, Szczepanuś, Szczeparek, Szczepcio, Szczepczyk, Szczepek, Szczeper, Szczepi, Szczepko, Szczepo, Szczepuch, Szczepuś, Szczypior, Szepcio

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Stephanus (łac.), Stephen (ang.), Etienne, Stéphane (fr.), Esteban (hiszp.), Stephan (niem.), Stiepan (ros.), Stefano (wł.)

Francja, Niemcy – 26 grudnia

Znani imiennicy
Szczepan Jan Grzeszczyk – polski konstruktor szybowców
Szczepan Zachariasz Jabłoński – paulin, teolog i dziennikarz
Szczepan Aleksander Pieniążek – polski biolog i pomolog
Szczepan Twardoch – polski pisarz i publicysta

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Szczepana jest niebieski, liczbą 2, a kamieniem kwarc dymny.

Dodaj komentarz

9-4 =