Imieniny Czesława

Data Popularność
12. czerwca
20. lipca Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Czesław - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Czesława świętuje się dwa razy w roku – 12 czerwca i 20 lipca. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest druga data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego bł. Czesława Odrowąża w Kościele katolickim. Ten żyjący na przełomie XII i XIII wieku mężczyzna był uczniem św. Dominika, a w późniejszym czasie zakonnikiem. Większość swojego życia spędził we Wrocławiu i obecnie uznaje się go za patrona tego miasta. Legenda mówi, że przyczynił się do obrony Wrocławia przed najazdem tatarskim.

Pochodzenie imienia i patroni
Czesław to imię męskie wywodzące się ze staropolszczyzny. Powstało ze złożenia dwóch cząstek: „cze” (oczekiwać, czekać) oraz „sław” (ława) i oznacza tego, który oczekuje sławy.

Błogosławieni o tym imieniu:
– bł. Czesław Odrowąż – uczeń św. Dominika, zakonnik i patron Wrocławia;
– bł. Czesław Jóźwiak – męczennik, który zginął w hitlerowskim obozie w Dreźnie.

Znaczenie imienia
Czesław ma wyjątkowo zwariowaną naturę. Bez względu na okoliczności, zawsze pozostaje pozytywnie nastawiony do świata. Kocha podróże, świetnie odnajduje się w nowych miejscach i łatwo nawiązuje nowe znajomości. Nie da się go nie lubić, ponieważ jest wesoły, towarzyski, kreatywny oraz wrażliwy. Uwielbia czuć adrenalinę i nudzi go szara codzienność. W pracy doskonale sprawdzi się w branżach związanych z turystyką, dziennikarstwem, social mediami, sportem czy sztuką. Natomiast w miłości będzie mu trudno znaleźć partnerkę na całe życie, ponieważ nie lubi rutyny i monotonii, które często wkradają się do związków.

Warianty i zdrobnienia imienia
Czesiek, Czesio, Czesiu, Czesz, Cześ, Cześko

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Ceslaus (łac.), Ceslas (ang.), Ceslaus (niem.), Ceslas (fr.), Ceslao (hiszp., wł.), Keslaos (gr.), Česlav (ros.), Ctislav, Česlav (czes., słowac.)

Znani imiennicy
Czesław Lang – kolarz, menadżer kolarski
Czesław Miłosz – poeta
Czesław Niemen (właściwie Wydrzycki) – muzyk i piosenkarz
Czesław Tański (1863-1942) – malarz
Czesław Wołłejko – aktor

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Czesława jest zielony, liczbą 1, a kamieniem szmaragd.

Dodaj komentarz

9-3 =