7 października 2022 (Piątek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Olafa

Data Popularność
29. lipca Najczęściej obchodzone

Olaf - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Olafa obchodzimy raz w roku – 29 lipca, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Olafa II Haraldssona. Był on królem Norwegii, który żył na przełomie X i XI wieku. Jako pierwszy władca wprowadził chrześcijaństwo do kraju i budował liczne kościoły. Zginął podczas bitwy o władzę z Kanutem Wielkim. Uznaje się go za patrona Norwegii.

Pochodzenie imienia i patroni
Olaf to imię o korzeniach skandynawskich. Powstało od połączenia słów: „as” (bóg) oraz „laf” (miłować). Oznacza: umiłowany przez bogów. Patronuje mu święty Olaf II Haraldsson, król Norwegii.

Znaczenie imienia
Mężczyzna o tym imieniu jest pewny siebie, porywczy i jednocześnie bardzo sympatyczny. Za główny cel stawia sobie życie w luksusach i pracuje tylko po to, żeby go osiągnąć. Jeśli widzi, że jego sytuacja nie zmienia się na lepsze, porzuca dotychczasowy zawód i szuka nowych zleceń, za większe pieniądze. Olaf często lubi robić innym na przekór, więc trzeba na niego uważać. Za niepowodzenia wini wszystkich, z wyjątkiem siebie. Najlepiej sprawdzi się w wolnych zawodach. Prywatnie lubi przebywać w towarzystwie inteligentnych ludzi oraz wyjść do dobrej restauracji. W związku bywa bardzo zaborczy i szybko pokazuje swój trudny charakter, więc trudno z nim wytrzymać.

Warianty i zdrobnienia imienia
Olafcio, Olafek, Olafo, Olafunio, Olafuś, Olek, Oli, Olik, Oluś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Olaf (ogólnie przyjęta forma), Olave (ang.), Olaf, Olav (niem.)

Estonia, Niemcy, Norwegia – 29 lipca

Znani imiennicy
Olaf Gulbransson – norweski karykaturzysta i malarz
Olaf Jacob Martin Luther Bull – poeta norweski
Olaf Lubaszenko – aktor
Olaf Ludwig – niemiecki kolarz

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Olafa jest brązowy, liczbą 7, a kamieniem jaspis.

Dodaj komentarz

8-1 =