Imieniny Otylii

Data Popularność
13. grudnia Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Otylia - znaczenie imienia

Imieniny
Kobiety o imieniu Otylia obchodzą imieniny raz w roku – 13 grudnia. Na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Otylii z Hohenburga. Ta benedyktynka żyła na przełomie VII i VIII wieku. Była córką Adalryka, księcia Alzacji i Betswindy. Legenda głosi, że urodziła się niewidoma, a ojciec chciał ją zabić. Uratowała ją babcia, przekazując na wychowanie do klasztoru Baume-les-Dames. Podczas chrztu odzyskała wzrok i rozpoczęła normalne życie. Razem z Adalrykiem założyła klasztor benedyktyński w Hohenburgu i została jego pierwszą przeoryszą.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Otylia posiada korzenie germańskie i wywodzi się od męskiego imienia Otto. Oznacza: „obrończyni bogactwa”. Opiekunką kobiet noszących to imię jest św. Otylia z Hohenburga, benedyktynka, patronka Alzacji i orędowniczka w chorobach oczu, uszu oraz bólach głowy.

Znaczenie imienia
Otylia należy do grona osób pracowitych, obowiązkowych oraz bezkonfliktowych. W każdej sytuacji można na niej polegać i poprosić ją o pomoc. Kocha zwierzęta i chętnie poświęca swój wolny czas na wolontariat w schroniskach. Sama z przyjemnością przygarnie kota lub psa z takiego miejsca. W sprawach sercowych jest lojalna oraz stała. Szuka partnera na całe życie, który będzie jej wsparciem i ostoją. Ich dom będzie cudownym miejscem odpoczynku po całym dniu pracy. Otylia bez trudu poradzi sobie w każdym zawodzie. Jednak zawsze na pierwszym miejscu będzie stawiać rodzinę i wychowanie dzieci.

Warianty i zdrobnienia imienia
Oti, Otika, Otka, Otylcia, Otylek, Otyleńka, Otylka, Otylunia, Otysia, Otyś, Tilka, Tola, Tolcia, Tolka, Tylcia, Tylia, Tylunia, Tylusia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Othilia (łac.), Odilia, Ottilia, Ottily (ang.), Odilia, Odilie, Othillie, Ottilia (niem.), Odile (fr.), Otilia (hiszp.), Odilia, Otilia (wł.), Odila, Ofilija, Otilija (ros.), Otilie (czes.), Otilia, Dilia (słowac.), Otilija (połud.-słow.)

Szwecja – 9 kwietnia
Łotwa, Słowacja – 12 grudnia
Litwa, Chorwacja, Węgry – 13 grudnia
Francja – 14 grudnia

Znani imiennicy
Otylia Jędrzejczak – mistrzyni świata i Europy w pływaniu
Otylia Kałuża – lekkoatletka
Otylia Kokocińska – nauczycielka i działaczka społeczna

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Otylii jest niebieski, liczbą 1, a kamieniem szmaragd.

Dodaj komentarz

1×4 =