24 maja 2022 (Wtorek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)

Imieniny Iwana

Data Popularność
12. kwietnia Najczęściej obchodzone

Iwan - znaczenie imienia

Imieniny
Mężczyźni o imieniu Iwan celebrują imieniny tylko raz w roku – 12 kwietnia.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Iwan uznaje się za wschodniosłowiańską wersję imienia Jan. W tej formie można je spotkać w języku białoruskim, bułgarskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Natomiast w postaci Ivan funkcjonuje w języku czeskim, macedońskim, rumuńskim, serbskim, chorwackim, słowackim, słoweńskim i węgierskim. Opiekunem mężczyzn o tym imieniu jest bł. Iwan Słeziuk, duchowny greckokatolicki, męczennik i biskup koadiutor w Stanisławowie. Dwukrotnie został skazany na 15 lat łagru (łącznie).

Znaczenie imienia
Iwan to uparty, konsekwentny oraz silny mężczyzna. Za wszelką cenę stara się dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów. Zawsze broni przy tym swoich poglądów i bardzo trudno nakłonić go do zmiany zdania. Jeśli ustępuje, oznacza to, że przeciwnik wytoczył silne i racjonalne argumenty. Co więcej, tego cichego osobnika trudno wyprowadzić z równowagi czy zmusić do zwierzeń. Jest typem samotnika, gdy jednak założy rodzinę, bardzo dba o jej dobro. Jeśli ktoś spróbuje naruszyć ich spokój, może spotkać się z gniewem z jego strony. W pracy Iwan nie ma kolegów i całą uwagę skupia na powierzonych mu zadaniach. Spełni się jako polityk, artysta lub tłumacz.

Warianty i zdrobnienia imienia
Iwanuś, Iwanek, Iwek, Iwo

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Iwan, Ivan (ogólnie przyj. formy) Ian, Jon, Jack (ang.), Jean (fr.), Juan (hiszp.), Johannes, Johann, Hans (niem.), Giovanni, Gianni (wł.)

Szwecja – 21 sierpnia
Niemcy – 29 sierpnia
Estonia, Finlandia – 24 czerwca

Znani imiennicy
Iwan IV Groźny – car Rosji panujący w XVI w.
Iwan Bunin – rosyjski poeta, laureat Nagrody Nobla
Iwan Kryłow – rosyjski bajkopisarz
Ivan Mládek – czeski pieśniarz

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Iwana jest kremowy, liczbą 2, a kamieniem labradoryt.

Dodaj komentarz

9+3 =