29 września 2022 (Czwartek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Irminy

Data Popularność
2. kwietnia
18. września
24. grudnia Najczęściej obchodzone
30. grudnia

Irmina - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Irminy wypadają cztery razy w roku - 2 kwietnia, 18 września, 24 oraz 30 grudnia. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest trzecia data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Irminy z Oeren, benedyktynki frankijskej, w Kościele katolickim. Po śmierci męża wstąpiła ona do zakonu Trierer Klosters St. Marien, a następnie została ksieni w klasztorze Oeren. Wszystkie odziedziczone po rodzicach ziemie oddała św. Wilibrordowi, a on zbudował na nich opactwo Echternach, którego Irmina jest współzałożycielką.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Irmina pochodzi z rodziny języków germańskich, od imion rozpoczynających się członami „Irm” lub „Irmen” (czczony, szanowany). Patronuje mu święta Irmina z Oeren, benedyktynka frankijska, która żyła w VIII wieku.

Znaczenie imienia
Irmina należy do ułożonych, odpowiedzialnych oraz opanowanych kobiet. Nie dla niej szalone życie, pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Najbardziej ceni sobie stabilizację, która daje jej spokój wewnętrzny. Gdy postawi sobie cel, to wytrwale dąży do osiągnięcia go. Sukcesy zawodowe dają jej wiele szczęścia. Dobrze poradzi sobie na stanowisku kierowniczym, menadżerki lub administratorki. Prywatnie ma wielu znajomych i przyjaciół, których często ratuje z różnych opresji. Do tego jest doskonałym słuchaczem, więc wszyscy chętnie zwierzają się jej ze swoich problemów. W miłości Irmina jest bardzo wymagająca i trudno sprostać jej wymaganiom, ale warto spróbować, ponieważ będzie doskonałą panią domu.

Warianty i zdrobnienia imienia
Irminka, Irmiś, Irmisia, Imcia, Imka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Irma, Erma (ang.), Hermine, Herma, Irma (niem.), Ermina, Irmina, Irma (wł.)

Litwa – 20 marca
Estonia, Finlandia – 31 marca
Szwecja – 7 kwietnia
Węgry – 3 maja
Czechy – 10 września
Łotwa – 13 października
Słowacja – 14 listopada
Chorwacja – 24 grudnia

Znani imiennicy
Irmina Annusewicz – aktorka teatralna
Irmina Popławska – tenisistka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Irminy jest czerwony, liczbą 5, a kamieniem brylant.

Dodaj komentarz

3×3 =