21 października 2021 (Czwartek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Zenobii

Data Popularność
20. lutego
30. października Najczęściej obchodzone
24. grudnia

Zenobia - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Zenobii wypadają trzy razy w roku – 20 lutego, 30 października i 24 grudnia. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest druga data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Zenobii w Kościele katolickim. Żyła ona za czasów cesarza Dioklecjana. Została publicznie ścięta, wraz ze swoim bratem, za to, że nie chcieli wyrzec się wiary chrześcijańskiej.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Zenobia pochodzi z języka greckiego i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Zenobiusz. Powstało z połączenia dwóch członów „Dzeno” (forma imienia Zeusa) oraz „bios” (życie). Patronuje mu św. Zenobia, męczennica i siostra św. Zenobiusza.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest silna psychicznie, inteligentna oraz ambitna. Bardzo trudno zniechęcić ją do czegoś, ponieważ ma niebywałą intuicję i zawsze wierzy we własne możliwości. Lubi zdrową rywalizację, bez oszustw oraz przekrętów. Zawsze stara się być szczera, nawet gdy prawda bywa bolesna. Zenobia jest piękna zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Potrafi hipnotyzować wzrokiem i przyciągać nieszablonowym stylem bycia. Ona jednak poszukuje zaradnego, mądrego i przystojnego mężczyzny, z którym podzieli się obowiązkami domowymi. Natomiast zawodowo świetnie sprawdzi się w polityce, mediach oraz jako artystka, nauczycielka, kosmetyczka lub projektantka.

Warianty i zdrobnienia imienia
Zelinka, Zenia, Zenieczka, Zeniula, Zeniulka, Zeniuś, Zenka, Zenusia, Znunia, Zenobiusia, Zenobiuszka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Zenobia (ogólnie przyjęta forma), Zenovija (biał., ros., maced.)

Znani imiennicy
Zenobia – królowa Palmiry, która podbiła Egipt i Azję Mniejszą
Zenobia Jelińska ps. „Teresa” – urzędniczka, członek ZWZ-AK

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Zenobii jest fioletowy, liczbą 9, a kamieniem bawole oko.

Dodaj komentarz

6+6 =