1 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)

Imieniny Wacława

Data Popularność
28. września Najczęściej obchodzone
13. października
Wyślij życzenia imieninowe

Wacław - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Wacława wypadają dwa razy w roku – 28 września i 13 października. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest pierwsza data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Wacława w Kościele katolickim. Żył on w X wieku i był królem Czech. Został wychowany przez św. Ludmiłę. Kiedy objął władzę, popierał chrześcijaństwo, za co został zamordowany przez brata i jego sprzymierzeńców. Uznaje się go za głównego patrona Czech.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Wacław wywodzi się z języka czeskiego. Powstało z połączenia słów „większy” i „sława”, co oznacza: ten, który zdobędzie więcej sławy. Opiekuje się nim św. Wacław, męczennik, król i patron Czech.

Znaczenie imienia
Wacław za wszelką cenę dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów. Nie istnieją dla niego problemy, których nie dałoby się pokonać. Sensem jego życia jest rywalizacja, bez niej dalsza walka traci sens. Bardzo zależy mu na byciu sławnym i chwalonym. Jednocześnie jest sprawiedliwy, uczciwy oraz bardzo pomocny. Chętnie łagodzi wszelkie konflikty wśród znajomych i współpracowników. Dlatego cieszy się sympatią otoczenia. Bywa bardzo ostrożny i zanim zaprzyjaźni się z kimś lub zakocha, bardzo dokładnie prześwietli przeszłość tych osób. Zawodowo Wacław doskonale sprawdzi się jako adwokat, prokurator, sędzia lub dziennikarz.

Warianty i zdrobnienia imienia
Wacek, Wacenty, Wacko, Wacławek, Wacławuś, Waculek, Wacunio, Wacusiek, Wacuś, Waniek

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Venceslaus (łac.), Wenceslas (ang.), Wenzeslaus, Wenzel (niem.), Venceslas (fr.), Venceslao (hiszp., wł.), Vaclav (ros.), Václav, Věnceslav (czes., słowac.)

Francja, Czechy, Słowacja – 28 września

Znani imiennicy
Wacław Berent – prozaik, eseista, tłumacz
Wacław Gąsiorowski – pisarz
Wacław Niżyński – rosyjski tancerz i choreograf
Wacław Pawliszak – malarz, rysownik, ilustrator
Wacław Potocki – poeta
Václav Havel – czeski pisarz, dramaturg i polityk, prezydent Czechosłowacji i Czech
Václav Klaus – czeski polityk, prezydent Czech

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Wacława jest karmelowy, liczbą 9, a kamieniem karneol.

Dodaj komentarz

5×4 =