7 października 2022 (Piątek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Tymona

Data Popularność
19. kwietnia
28. września Najczęściej obchodzone

Tymon - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Tymona obchodzi się dwa razy w roku – 19 kwietnia i 28 września. Pierwsza data dotyczy wspomnienia św. Tymona w Kościele katolickim. Był on diakonem i uczniem apostolskim. W Piśmie Świętym jest wymieniony jako piąty z siedmiu wybranych do pomocy w posłudze apostołom, obok Szczepana, Prochora, Filipa, Nikanora, Parmenasa i Mikołaja.
Natomiast druga data jest związana ze wspomnieniem liturgicznym św. Tymona, biskupa Salzburga, który wychował się w klasztorze w Niederalteich. Wezwano go na opata do Salzburga, ale przez walki o inwestyturę musiał uciec do Hirsau. Po kilku latach wrócił do swojej rodzinnej miejscowości i został wyniesiony na stolicę arcybiskupią. W momencie przejścia księcia Bawarii do obozu cesarskiego trafił do niewoli. Gdy udało mu się uciec, przystał do krzyżowców. Po śmierci Tymona powstało wiele legend na temat jego rzekomego męczeństwa. Ciekawostką jest, że nigdy nie został kanonizowany, ale od zawsze czczono go jako świętego.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Tymon pochodzi z języka greckiego i oznacza „tego, który czci”.
Święci o tym imieniu:
– św. Tymon, diakon;
– św. Tymon, biskup Salzburga.

Znaczenie imienia
Tymon nie lubi podporządkowywać się obowiązującym zasadom i zdarza mu się lekceważyć poglądy innych osób. W kontaktach z ludźmi bywa zmienny, czasami jest sympatyczny i miły, a innym razem milczący i niedostępny. W pracy jest dobrym pracownikiem, ale uwielbia podrzucać szefostwu inne rozwiązania. Najlepiej sprawdzi się jako właściciel własnej firmy. Na założenie rodziny Tymon decyduje się dość wcześnie, ale postara się zrobić wszystko, aby niczego jej nie brakowało. Doskonale odnajdzie się w roli dobrego męża i przykładnego ojca.

Warianty i zdrobnienia imienia
Tymuś, Tymusek, Tymcio, Tymunio, Tym, Tymuszek, Tymek, Tytek, Tymuś, Tymusiek, Tymonek

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Timon (ogólnie przyj. forma)

Znani imiennicy
Tymon Zaborowski – polski poeta
Tymon Smektała – muzyk hip-hopowy oraz redaktor magazynu CD-Action
Tymon Terlecki – nestor polskiej literatury emigracyjnej, krytyk literacki i teatralny
Tymon Niesiołowski – malarz i grafik
Tymon Tymański – polski kompozytor

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Tymona jest srebrny, liczbą 6, a kamieniem kamień księżycowy.

Dodaj komentarz

7×3 =