2 października 2022 (Niedziela)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Rocha

Data Popularność
16. sierpnia Najczęściej obchodzone
17. listopada

Roch - znaczenie imienia

Imieniny
Mężczyźni o imieniu Roch świętują imieniny dwa razy w roku – 16 sierpnia i 17 listopada. Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszy się pierwsza data, która jest związana ze wspomnieniem liturgicznym św. Rocha w Kościele katolickim. Był on Francuzem i żył w XIV wieku. Podczas epidemii dżumy we Włoszech pomagał chorym, przez co sam się rozchorował. Ostatecznie przeżył i cudownie ozdrowiał. Dzięki temu wydarzeniu jest czczony jako opiekun w czasach zarazy, patron lekarzy i innych zawodów medycznych oraz więźniów.

Pochodzenie imienia i patroni
Roch to imię męskie o korzeniach germańskich. Prawdopodobnie wywodzi się od słowa „hrok” (kruk) lub „roho” (surowy). Opiekunem mężczyzn o tym imieniu jest św. Roch, tercjarz franciszkański.

Znaczenie imienia
Roch kocha życie. Jest przebojowy, pewny siebie oraz pracowity. Te cechy ułatwiają mu spełnianie wszystkich marzeń, nawet tych najskrytszych. Potrafi mądrze inwestować i ma żyłkę do interesów, przez co osiąga zawodowe sukcesy. Bardzo łatwo nawiązuje nowe znajomości i chętnie dzieli się tym, co ma. Lubi luksusowe gadżety i drogie ubrania. Kobiety doskonale czują się w jego towarzystwie. Nigdy nie żałuje pieniędzy, jest opiekuńczy, lojalny oraz dobry. Ma jednak jedną wadę – nie lubi wykonywać domowych obowiązków, więc przy pierwszej okazji zrobi wszystko, aby się od nich wymigać.

Warianty i zdrobnienia imienia
Rochuś, Roszek, Roszko, Roszy, Rosz, Rosiek, Rosik, Roszuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Rochus (łac.), Roque (hiszp.), Roch, Rock (ang.), Rocco (wł.), Roh (ros.), Rochus (słowac.), Roh, Rok, Roko (połud.-słow.), Roch (czes.), Roch (fr.), Rochus (niem.)

Francja, Chorwacja – 16 sierpnia

Znani imiennicy
Rok Elsner – piłkarz słoweński grający w Śląsku Wrocław,
Rok Štraus – piłkarz słoweński grający w Cracovii,
Roch Kossowski – podskarbi wielki koronny,
Roch Siemianowski – aktor,
Rochus Misch – SS-Mann,
Rokas Bernotas – litewski dyplomata,
Mikołaj Stanisław Roch Oborski – jezuita,
Rochus Nastula – polski piłkarz,
Roque Santa Cruz – piłkarz paragwajski

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Rocha jest zielony, liczbą 8, a kamieniem magnetyt.

Dodaj komentarz

2×1 =