24 maja 2024 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)

Imieniny Rity

Data Popularność
29. kwietnia
22. maja Najczęściej obchodzone

Rita - znaczenie imienia

Imieniny - Rita
Imieniny Rity wypadają dwa razy w roku – 29 kwietnia i 22 maja. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest druga z dat, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Rity z Cascii. Jako młoda dziewczyna chciała ona wstąpić do zakonu, ale rodzina miała dla niej inny plan. Wydali ją za mąż za polityka i awanturnika. Gdy zginął, poprosiła o przyjęcie do augustianek, ale odmówiono jej. Dopiero za drugim razem wyrażono zgodę, ale pod warunkiem, że pogodzi zwaśnione rodziny w okolicy Casci, znajdzie zabójców męża oraz poprosi ich o wybaczenie. Wspomina się ją również jako mistyczkę, gdyż miała jeden stygmat – otwartą ranę na czole po cierniu z korony.

Pochodzenie imienia i patroni - Rita
Imię to jest pierwotnym zdrobnieniem od imion żeńskich, zakończonych na „-rita”, w szczególności od wersji Margarita. Opiekuje się nim św. Rita z Cascii, augustianka i stygmatyczka. Uznaje się ją za patronkę spraw trudnych i beznadziejnych.

Znaczenie imienia - Rita
Rita należy do grona kobiet zdecydowanych, pewnych siebie oraz upartych. Doskonale wie, czego chce, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jednak nie brakuje jej ciepła, spontaniczności i dziecięcej radości. Chętnie uczestniczy w spotkaniach ze znajomymi, różnych imprezach oraz wyjazdach. W miłości bywa zamknięta, nie lubi pokazywać swoich uczuć i słabości. Gdy spotka odpowiedniego partnera, to świetnie poradzi sobie w roli żony oraz matki. Natomiast w pracy sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych, ponieważ kocha kontakt z ludźmi, potrafi nimi zarządzać i utrzymywać długofalowe relacje.

Warianty i zdrobnienia imienia - Rita
Ritka, Ricia, Ritusia, Ritunia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Rita
Rita (ang., fr., wł.)

Niemcy, Francja, Chorwacja, Węgry, Litwa – 22 maja
Estonia – 18 lutego
Szwecja – 6 maja
Łotwa – 28 listopada

Znani imiennicy - Rita
Rita Hayworth, właściwie Margarita Carmen Cansino – amerykańska aktorka filmowa
Rita Sussmuth – przewodnicząca Bundestagu RFN
Rita Pavone – piosenkarka włoska
Rita Ora – piosenkarka

Dodatkowe informacje - Rita
Szczęśliwym kolorem Rity jest czerwony, liczbą 3, a kamieniem karneol.

Dodaj komentarz - Imieniny Rity

6-4 =

Datę Imieniny Rity już znasz, sprawdź inne: