Imieniny Patryka

Data Popularność
17. marca Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Patryk - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Patryka wypadają raz w roku – 17 marca. Tego dnia celebruje się Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Irlandczycy przebierają się wtedy w zielone stroje, piją duże ilości whisky oraz piwa Guiness. Najbardziej uroczyście świętuje się w Dublinie, gdzie odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca oraz sztuki. Te radosne obchody udzielają się również mieszkańcom Holandii, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Półwyspu Apenińskiego, USA, Australii oraz krajów azjatyckich, którzy chętnie czczą je na swój sposób razem z Irlandczykami.

Pochodzenie imienia i patroni
Patryk to imię męskie, pochodzące od łacińskiego słowa „patricius”, co oznacza patrycjuszowski, szlachetnie urodzony. Patronuje mu św. Patryk, który w wieku 16 lat został porwany i przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik wypasał owce. Pewnego dnia został natchniony przez Boga, aby nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Uciekł z wyspy, rozpoczął studia teologiczne i jako biskup wrócił tam z misją. Nawracał Irlandczyków przez 40 lat i wprowadził zorganizowaną formę działalności kościelnej.

Znaczenie imienia
Mężczyzna o tym imieniu należy do myślicieli, którzy, zanim podejmą jakieś działania, muszą je dokładnie przeanalizować. Bywa nerwowy i dopadają go przy tym chwile zwątpienia, ale zdaje sobie sprawę z posiadanej przez niego wiedzy. Patryk bardzo lubi podróżować i poznawać nowe rzeczy. Dodatkowo perfekcyjnie wykonuje powierzane mu zadania. Dobrze poradzi sobie, pracując jako matematyk, lingwista, pracownik naukowy lub nauczyciel akademicki. Prywatnie jest towarzyski i wierny swoim przyjaciołom. Nie lubi kobiet, które narzucają się i kombinują, aby zdobyć jego serce.

Warianty i zdrobnienia imienia
Patryczek, Patrysiek, Patrysio, Patryś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Patricius (łac.), Patrick (ang.), Patricius, Patriz (niem.), Patrice, Patrick (fr.), Patricio (hiszp.), Patrizio (wł.)

Czechy – 19 lutego
Irlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Litwa, USA, Wielka Brytania – 17 marca
Szwecja, Finlandia – 16 kwietnia
Grecja – 19 maja

Znani imiennicy
Patryk Czarnowski (ur. 1985) – polski siatkarz
Patryk Rachwał (ur. 1981) – polski piłkarz
Patrick Swayze (1952–2009) – amerykański aktor
Patrick Tambay (ur. 1949) – francuski kierowca Formuły 1
Patryk Vega (ur. 1977) – polski reżyser i scenarzysta

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Patryka jest zielony, liczbą 8, a kamieniem hematyt.

Dodaj komentarz

7+7 =