Imieniny Oskara

Data Popularność
3. lutego Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Oskar - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Oskara świętuje się tylko raz w roku – 3 lutego. Na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Oskara. Był on zakonnikiem klasztoru benedyktyńskiego pochodzącym z Francji. Wyjechał do Danii, gdzie ochrzcił księcia tego państwa i dworzan. Następnie udał się z misją ewangelizacyjną do Szwecji i ochrzcił króla Olafa oraz został biskupem. Rok później papież Grzegorz IV mianował go arcybiskupem całej Skandynawii. W Danii ku jego czci 3 lutego obchodzone jest święto narodowe, zwane na jego cześć „Ansgar”. Natomiast w Bremie przeniesienie relikwii wspominane jest 9 września.

Pochodzenie imienia i patroni
Oskar to imię męskie pochodzenia skandynawskiego, od słów „As” (skandynawskie bóstwa) i „kar” (miecz, włócznia). Oznacza ono: tego, który otrzymał włócznię (lub miecz) z rąk bogów. Patronuje mu św. Oskar, pierwszy biskup Szwecji, który jest opiekunem Skandynawii, archidiecezji hamburskiej oraz kościoła jego imienia w Hamburgu.

Znaczenie imienia
Oskar jest spokojnym, rozważnym i pełnym zapału do pracy mężczyzną. To właśnie te cechy pozwalają mu odnieść życiowy sukces. Nie lubi zmian, okazywania emocji oraz słabości. Swoje działania opiera na chłodnych i racjonalnych analizach. Oskar potrafi zaskoczyć swoje otoczenie wytrwałością oraz chęcią niesienia pomocy. Ponieważ nie okazuje emocji na zewnątrz, często zaskakuje bliskich swoją gotowością do działania lub poświęceniem. Do tego jest sympatyczny, życzliwy i doskonale rozumie ludzi. Świetnie poradzi sobie, pracując jako biznesmen, makler giełdowy, ekonomista lub pedagog.

Warianty i zdrobnienia imienia
Oskareczek, Oskarek, Oskarko, Oskaruś, Oskunio, Oskusio, Oskuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Anscharius, Ansgarius (łac.), Oscar, Ansgar, Anskar (ang.), Ansgar, Oskar (niem.), Oscar, Anskar, Anschaire (fr.), Anscario, Oscar (hiszp.), Oscar, Oscarre, Anscario, Ansgario (wł.), Oskar (ros.), Oskar, Ansgar (czes.), Oskár (słowac.), Oskar, Ansgar (połud.-słow.)

Niemcy, Węgry, Francja – 3 lutego
Szwecja – 4 lutego i 1 grudnia
Czechy – 1 sierpnia
USA – 5 sierpnia
Słowacja – 8 sierpnia
Estonia, Finlandia – 1 grudnia

Znani imiennicy
Oskar I – król Szwecji i Norwegii
Oskar Kolberg – polski etnograf i muzyk
Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, dobroczyńca Żydów
Oscar Peterson – kanadyjski pianista jazzowy
Oscar Wilde – angielski pisarz

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Oskara jest żółty, liczbą 1, a kamieniem chryzolit.

Dodaj komentarz

7+5 =