Imieniny Mieczysławy

Data Popularność
1. stycznia
12. czerwca Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Mieczysława - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Mieczysławy wypadają dwa razy w roku – 1 stycznia i 12 czerwca. Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszy się druga data, która jest związana ze wspomnieniem liturgicznym bł. Mieczysławy Kowalskiej w Kościele katolickim. Żyła ona w XX wieku i była polską siostrą klaryską kapucynką. Podczas II wojny światowej została aresztowana przez Gestapo i umieszczona w obozie koncentracyjnym w Działdowie, gdzie zmarła.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Mieczysława stanowi żeński odpowiednik słowiańskiego imienia Mieczysław. Powstało ono z połączenia dwóch wyrazów: „mietać” (rzucać, miotać) oraz „sława”. Opiekunką kobiet o tym imieniu jest bł. Mieczysława Kowalska, polska siostra klaryska kapucynka i męczennica chrześcijańska. Została ona beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku, w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Znaczenie imienia
Mieczysława jest pełną życia optymistką, która we wszystkim widzi pozytywy. Chętnie zawiera nowe znajomości i dba o te stare. Czasami jednak brakuje jej realnej oceny sytuacji. Nie dostrzega zagrożeń lub czyhających na nią niebezpieczeństw. W miłości bywa bardzo łatwowierna i łatwo ją zranić. Ona sama źle znosi takie sytuacje, ale stara się o nich szybko zapominać. Na szczęście ma obok siebie wiernych przyjaciół, na których może liczyć w trudnych chwilach. Natomiast zawodowo Mieczysława sprawdzi się w branżach, w których nawiązuje się długofalowe relacje z klientami.

Warianty i zdrobnienia imienia
Miecia, Mieciula, Mieciunia, Mietka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Mecyslava (biał.), Mecislava (bułg.), Mecislava (czes.), Mecislava (ros.), Mecyslava (ukr.)

Znani imiennicy
Mieczysława Ćwiklińska (właściwie Mieczysława Trapszo) – aktorka polska
Mieczysława Buczkówna – pisarka polska
Mieczysława Franczyk – polska wioślarka, rehabilitantka, olimpijka
Mieczysława Sabina Ruxerówna – uczona polska, archeolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego
Mieczysława Kowalska – polska siostra klaryska kapucynka, męczennica chrześcijańska

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Mieczysławy jest różowy, liczbą 11, a kamieniem diament.

Dodaj komentarz

6-3 =