24 czerwca 2024 (Poniedziałek)
F Rak
(22.06 - 22.07)

Imieniny Kryspina

Data Popularność
7. stycznia
19. maja
25. października Najczęściej obchodzone
19. listopada
3. grudnia
5. grudnia

Imieniny - Kryspin
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Kryspina jest 25 października. Mimo występowania świętego o tym imieniu, data ta nie jest związana z żadnym ważnym wydarzeniem. Dodatkowo, można je celebrować 7 stycznia, 19 maja, 19 listopada, 3 oraz 5 grudnia.

Pochodzenie imienia i patroni - Kryspin
Imię Kryspin pochodzi z języka łacińskiego, od słowa „crispus” (kędzierzawy). Jego głównym opiekunem jest św. Kryspin Fioretti z Viterbo. Żył on na przełomie XVII i XVIII wieku. Był włoskim kapucynem, który odznaczał się pogodnym usposobieniem oraz dobrocią w stosunku do chorych i biednych ludzi. Dzięki temu zyskał przydomek „radosny brat”.

Warto wspomnieć również o świętych Kryspinie i Kryspianinie. Byli braćmi, którzy zajmowali się produkcją i naprawianiem obuwia oraz szerzeniem chrześcijaństwa. Legenda głosi, że kradli skóry, z których robili buty i rozdawali je za darmo biednym. Nazywano ich za to kryspinadami. Zostali skazani na śmierć w męczarniach przez cesarza Maksymiana Herkuliusza. Współcześnie są uznawani za patronów szewców.

Znaczenie imienia - Kryspin
Mężczyzna o imieniu Kryspin lubi ryzyko, jest niesamowicie przebojowy i odważny. Bardzo szybko podejmuje wszystkie decyzje, ma dobrą pamięć i wie, co jest dla niego dobre. Czasami może się wydawać za bardzo żywiołowy, ale nie ma w tym nic złego, ponieważ jest ciekawy świata. Pragnie zwiedzić wszystkie kontynenty, odkryć nowe miejsca oraz poznać inne kultury. Najlepiej czuje się w gronie zaufanych przyjaciół, dla których chętnie aranżuje wspólne wypady oraz imprezy. Jeżeli włączy te cechy do pracy zawodowej, to doskonale sprawdzi się jako manager lub organizator imprez.

Warianty i zdrobnienia imienia - Kryspin
Kryspinek, Kryspisiek, Kryspisik, Kryspek, Kryspuś, Krysp, Krys, Kryspiś, Pinek

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Kryspin
Crispin (hiszp.), Krispin, Crispin, Crispinus (niem.), Crispinus (łac.), Crépin, Crispin (fr.), Crispino (wł.), Crispin (ang.), Krisp, Krispin (ros.), Kryšpin (czes., słow.)

Francja – 25 października

Znani imiennicy - Kryspin
Crispin Glover – aktor, malarz, muzyk i kolekcjoner amerykański
Andrzej Kryspin Babuchowski – wykładowca akademicki, były wiceminister rolnictwa
Kryspin Szarffenberg – drukarz wrocławski

Dodatkowe informacje - Kryspin
Szczęśliwym kolorem Kryspina jest szary, liczbą 4, a kamieniem agat.

Dodaj komentarz - Imieniny Kryspina

7+7 =

Datę Imieniny Kryspina już znasz, sprawdź inne: