21 maja 2024 (Wtorek)
D Byk
(20.04 - 22.05)

Imieniny Klary

Data Popularność
17. kwietnia
11. sierpnia Najczęściej obchodzone
12. sierpnia
18. sierpnia

Klara - znaczenie imienia

Imieniny - Klara
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Klary jest 11 sierpnia, ponieważ na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Klary z Asyżu. Żyła ona na przełomie XIII i XIV wieku i pochodziła z bardzo zamożnej włoskiej rodziny. W młodzieńczych latach zafascynowała się świętym Franciszkiem i postanowiła wstąpić do zakonu. Prowadziła tam surowe życie oraz gorliwie się modliła, dzięki temu doświadczyła łaski. Legenda głosi, że dokonała kilku cudów. Do najpopularniejszych należą rozmnożenie chleba dla głodnych sióstr oraz uzdrawianie ich. Współcześnie Klara jest czczona jako opiekunka Asyżu i Florencji, ciężko pracujących kobiet, klarysek i kapucynek.

Ponadto, imieniny Klary można świętować 17 kwietnia oraz 12 i 18 sierpnia.

Pochodzenie imienia i patroni - Klara
Imię Klara pochodzi z języka łacińskiego od słowa „clara” i oznacza: jasna, czysta. Patronką kobiet noszących to imię jest święta Klara z Asyżu, zakonnica i współzałożycielka klarysek.

Znaczenie imienia - Klara
Klara jest inteligentna, przedsiębiorcza i pracowita. Do tego ma wyjątkowy urok osobisty oraz ciekawą osobowość. Szybko się uczy, jest ciekawa świata i życzliwa w stosunku do ludzi. Konsekwentnie dąży do osiągnięcia wyznaczonych celów, spełniając przy tym swoje marzenia. Uwielbia sporty ekstremalne, które dają jej porządną dawkę adrenaliny. Podobnie jest w pracy, więc sprawdzi się jako policjantka lub ratowniczka medyczna. Po odbytej służbie Klara nie potrzebuje odpoczynku. Lubi cały czas być w ruchu i poznawać świat. Chętnie spotyka się z przyjaciółmi, bierze udział w różnych zawodach i podróżuje. Od partnera życiowego oczekuje szalonego życia, bez nudy i monotonii.

Warianty i zdrobnienia imienia - Klara
Klarysa, Klaruńcia, Klarunia, Klareczka, Klarencjusz, Klarot, Klarencja, Klarusia, Larysa, Klarens, Klar, Klarcik, Klaruś, Klaritka, Klarcia, Klaruch, Klarka, Klarek, Klaruśka, Klarkson, Katka, Klareńka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Klara
Clara, Clarence, Klara, Clare (ang.), Klara (ros.), Klara, Jasna (połud.-słow.), Klára, Jasna, Jasněna (czes., słowac.), Clara (hiszp.), Claire (fr.), Clarine, Klara (niem.), Chiara, Clara (wł.)

Niemcy, Chorwacja, Litwa, Francja – 11 sierpnia
Czechy, Łotwa, Słowacja, Szwecja, Węgry – 12 sierpnia

Znani imiennicy - Klara
Claire Bloom – angielska aktorka
Klára Jarunková – słowacka pisarka
Klára Zakopalová – czeska tenisistka
Claire Danes – amerykańska aktorka
Klara Sierońska-Kostrzewa – polska gimnastyczka
Clara Hughes – kanadyjska łyżwiarka szybka i kolarka szosowa
Clara Bow – amerykańska aktorka
Klara Schumann – niemiecka pianistka
Klara Zach – kochanka Kazimierza Wielkiego

Dodatkowe informacje - Klara
Szczęśliwym kolorem Klary jest łososiowy, liczbą 7, a kamieniem perła.

Dodaj komentarz - Imieniny Klary

9-4 =

Datę Imieniny Klary już znasz, sprawdź inne: