5 października 2022 (Środa)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Józefiny

Data Popularność
8. lutego Najczęściej obchodzone
12. marca
22. października

Józefina - znaczenie imienia

Imieniny
Kobiety noszące imię Józefina świętują imieniny trzy razy w roku – 8 lutego, 12 marca i 22 października. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest pierwsza data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego bł. Józefiny Bakhity w Kościele katolickim. Pochodziła ona z Sudanu i jako mała dziewczynka została porwana przez handlarzy ludźmi. Wielokrotnie „zmieniała właścicieli”, a szczęście uśmiechnęło się do niej w wieku 14 lat, gdy kupił ją konsul włoski w Chartumie. Od tego momentu stała się członkiem jego rodziny. Pod koniec XIX wieku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Magdaleny z Canossy i pół wieku spędziła w klasztorze w Schio. Zasłynęła dobrocią, miłosierdziem oraz wiarą.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Józefina stanowi żeński odpowiednik imienia Józef. Wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza: „niech Jahwe pomnoży dobra”. Współcześnie w Polsce nadaje się je niezwykle rzadko. Patronką kobiet o tym imieniu jest bł. Józefina Bakhita, niewolnica pochodząca z Sudanu, zakonnica i pierwsza Sudanka wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II.

Znaczenie imienia
Pracowita, sprawiedliwa oraz szlachetna – te cechy najlepiej opisują kobietę o imieniu Józefina. W każdej życiowej sytuacji jest odpowiedzialna, wytrwała i służy pomocą. Napotykane po drodze trudności i problemy są traktowane przez nią jak lekcje pokory, które przyjmuje z godnością. Ma duże ambicje na zrobienie kariery zawodowej, ale potrafi z nich zrezygnować i poświęcić się rodzinie. Może być świetną piosenkarką, malarką, administratorką, kucharką, krawcową, fryzjerką, nauczycielką lub pielęgniarką. Natomiast w miłości jest czuła, stała oraz wierna. Poszukuje opiekuńczego partnera na całe życie, który będzie tak samo ugodowy jak ona.

Warianty i zdrobnienia imienia
Józeczka, Józia, Józefieczka, Józefinka, Zefina, Finka, Fina

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Josephina (łac.), Josephine (ang.), Josefine (niem.), Joséphine (fr.), Josefa, Josefina (hiszp.), Giuseppina (wł.)

Szwecja – 19 marca
Słowacja – 6 sierpnia

Znani imiennicy
Josephine de Beauharnais – pierwsza żona Napoleona I pierwsza cesarzowa Francuzów
Josephine Baker – amerykańska tancerka, aktorka i piosenkarka
Josephine Foster – amerykańska piosenkarka
Anna Józefina Lubieniecka – polska piosenkarka
Józefina Reszke-Kronenberg – polska śpiewaczka
Josephine Skriver – duńska modelka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Józefiny jest czerwony, liczbą 5, a kamieniem ametyst.

Dodaj komentarz

6-3 =