30 września 2022 (Piątek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Iwo

Data Popularność
19. maja Najczęściej obchodzone
4. września
23. grudnia

Iwo - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Iwo wypadają trzy razy w roku – 19 maja, 4 września oraz 23 grudnia. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza jest pierwsza data. Na ten dzień w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Iwo z Bretanii. Żył on na przełomie XIII i XIV wieku. Był francuskim prezbiterem, tercjarzem franciszkańskim i prawnikiem. Zasłynął tym, że chętnie walczył z niesprawiedliwą władzą państwową, która ingerowała w prawa Kościoła. Zawsze z chęcią pomagał ludziom ubogim. W swoim domu zorganizował szpital, łaźnię, sierociniec oraz przytułek dla najuboższych osób.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Iwo pochodzi z języka germańskiego, od słowa „ivos” (cis). W wielu krajach południowosłowiańskich funkcjonuje jako jedna z form imienia Jan. Do Polski przywędrowało w XIII wieku. Patronuje mu św. Iwo z Bretanii, francuski prezbiter, tercjarz franciszkański i prawnik kościelny, opiekun prawników, wdów i sierot, ludzi biednych oraz Bretanii.

Znaczenie imienia
Mężczyzna o tym imieniu jest duszą towarzystwa. Uwielbia spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi, na które nigdy nie żałuje pieniędzy. Wszyscy cenią jego inteligencję, błyskotliwość, dobre serce oraz chęć niesienia pomocy innym. Iwo ma jednak pewną wadę – bywa bardzo uparty. W każdej potyczce słownej to do niego musi należeć ostatnie słowo, nawet gdy nie ma racji. Podobnie jest w miłości – bywa za bardzo temperamentny i zazdrosny, co może prowadzić do konfliktów. Potrzebuje spokojnej partnerki, która pomoże mu walczyć z jego słabościami. Zawodowo dobrze poradzi sobie w świecie sztuki, ponieważ ma zdolności artystyczne – robi piękne zdjęcia, ładnie śpiewa oraz potrafi pisać świetne teksty.

Warianty i zdrobnienia imienia
Iwek, Iwcio, Iwan, Iwanek, Iwanko, Iwek, Iweczek, Iweczko, Iwkuś, Iwki, Iwik

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Ivo, Ives (ang.), Ivo, Iwo, Ibo (niem.), Ivan, Ivo, Ive (chorw.), Yves (fr.), Ivon (hiszp.), Ivon (słoweń.), Iva, Ivan, Ivko, Jovan, Jova, Jovo (serb.), Ivo, Ivan (ros.)

Niemcy, Węgry – 19 maja
Estonia – 22 sierpnia
Łotwa – 2 stycznia
Bułgaria – 7 stycznia
Czechy – 25 czerwca
Francja – 19 maja

Znani imiennicy
Ivo Andrić – bośniacki pisarz, noblista
Iwo Gall – polski reżyser teatralny, scenograf, pedagog
Ivo Karlović – chorwacki tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Aten
Yves Klein – francuski artysta intermedialny, malarz i rzeźbiarz
Iwo Pawłowski – polski aktor, karzeł
Ivo Pešák – czeski pieśniarz i klarnecista
Ivo Pogorelić – chorwacki pianista
Yves Saint Laurent – francuski projektant mody, współtwórca domu mody Yves Saint Laurent
Iwo Zaniewski – polski malarz, fotografik, reżyser

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Iwo jest biały, liczbą 2, a kamieniem topaz.

Dodaj komentarz

6×6 =