Imieniny Inez

Data Popularność
21. stycznia Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Inez - znaczenie imienia

Imieniny
Kobiety o imieniu Inez świętują imieniny raz w roku – 21 stycznia. Ta data jest związana ze wspomnieniem liturgicznym bł. Inez w Kościele katolickim. Żyła ona w XVII wieku, w Walencji i pochodziła z ubogiej rodziny. Gdy wstąpiła do zakonu św. Augustyna, przyjęła imię Maria Józefa. Praktykowała surowe życie, doświadczyła wielu mistycznych wizji oraz miała dar prorokowania.

Pochodzenie imienia i patroni
Inez to imię żeńskie wywodzące się z języka łacińskiego. Pochodzi ono od określenia „agnus” (baranek, czysta) i jest hiszpańską formą imienia Agnieszka. Patronuje mu bł. Inez, zakonnica i mistyczka.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest nieśmiała, skryta oraz lekko zagubiona. Nie lubi podejmować decyzji samodzielnie i woli, gdy ktoś robi to za nią. Ma małe grono przyjaciół, które zawsze służy jej radą w trudnych wyborach życiowych. W miłości szuka wiernego, lojalnego oraz silnego mężczyzny. To on będzie prowadził ją przez życie i chronił przed złem otaczającego świata. W zamian za to Inez będzie dobrą, czułą oraz kochającą żoną, spełniającą wszystkie zachcianki męża. Natomiast zawodowo sprawdzi się w każdej profesji, ponieważ potrafi podporządkować się poleceniom oraz szybko i dokładnie wykonuje powierzone jej zadania.

Warianty i zdrobnienia imienia
Ineska, Ina, Inka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Inez, Ines (ang., fr., niem.)

Węgry – 6 marca
Szwecja – 6 sierpnia
Estonia – 21 stycznia
Chorwacja – 2 marca
Francja – 10 września

Znani imiennicy
Inez Krupińska – grafik i malarka
Inés de Courtenay – pierwsza żona Almaryka, matka m.in. Sybilli Jerozolimskiej
Inés Efron – aktorka argentyńska

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Inez jest zielony, liczbą 9, a kamieniem malachit.

Dodaj komentarz

7-3 =