7 października 2022 (Piątek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Felicyty

Data Popularność
7. marca Najczęściej obchodzone
4. września
23. listopada

Felicyta - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Felicyty najczęściej obchodzi się 7 marca, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Felicyty z Kartaginy. Żyła ona w III wieku i była niewolnicą młodej matki – św. Perpetui. To właśnie pod jej wpływem zdecydowała się przyjąć wiarę chrześcijańską. Razem zginęły śmiercią męczeńską, za czasów panowania cesarza Septymiusza Sewera.

Dodatkowo, imieniny Felicyty można również celebrować 4 września oraz 23 listopada.

Pochodzenie imienia i patroni
Felicyta to imię żeńskie wywodzące się z języka łacińskiego od słowa „felicitas” (szczęście, błogosławieństwo). Opiekunką kobiet o tym imieniu jest św. Felicyta z Kartaginy, męczennica chrześcijańska.

Znaczenie imienia
Felicyta to osoba, która prowadzi beztroskie życie. Bywa naiwna, lekkomyślna oraz rozrzutna. Niczym się nie przejmuje, ponieważ nie lubi tracić czasu na zamartwianie się. W towarzystwie jest bardzo lubiana i uważana za ekscentryczkę. Niektórzy mogą chcieć ją wykorzystać, więc potrzebuje kogoś, kto ochroni ją przez takimi ludźmi. Co więcej, jest bardzo rozrzutna, kocha drogie ubrania oraz ekskluzywne bankiety. Nie chce za to pracować, więc zrobi wszystko, aby usidlić bogatego mężczyznę, który zapewni jej życie w luksusie i dobrobycie.

Warianty i zdrobnienia imienia
Fela, Felia, Felcia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Felicity (ang.), Felicitas (węg.)

Znani imiennicy
Klaudia Felicyta Habsburg – austriacka księżana
Felicity Huffman – amerykańska aktorka
Felicitas Goodman – węgierska antropolożka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Felicyty jest żółty, liczbą 7, a kamieniem szafir.

Dodaj komentarz

5-4 =