26 stycznia 2020 (Niedziela)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)

Imieniny Faustyny

Data Popularność
15. lutego
5. października Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Faustyna - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Faustyny wypadają dwa razy w roku – 15 lutego i 5 października. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest druga data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej w Kościele katolickim. Była ona siostrą zakonną Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i żyła w pierwszej połowie XX wieku. Doświadczyła wielu objawień mistycznych, dzięki którym namalowano obraz z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Doprowadziła również do powstania Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, które konsekrował Jan Paweł II.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Faustyna pochodzi z języka łacińskiego, od słowa „faustus” (błogi, pomyślny). Jest ono żeńskim odpowiednikiem imienia Faust. Patronuje mu św. Faustyna Kowalska, polska siostra zakonna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i mistyczka.

Znaczenie imienia
Faustyna to piękna kobieta, która odznacza się wyjątkowym urokiem osobistym. Zawsze dba o siebie, jest kulturalna oraz elokwentna. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwijanie swoich pasji. Często ma zdolności manualne lub pięknie maluje. Zasadniczo należy do grona osób bezkonfliktowych, ale nie jest przy tym fałszywa. Zawsze stara się być szczera w stosunku do najbliższych. Ponadto, Faustyna jest rodzinna i kocha dzieci. Doskonale poradzi sobie w roli żony oraz matki. Natomiast w pracy jest ambitna, odpowiedzialna i koleżeńska. Te cechy sprawiają, że świetnie sprawdzi się jako artystka lub pracownik opieki społecznej.

Warianty i zdrobnienia imienia
Austynka, Austyna, Faustynka, Faustusia, Faustunia, Fausta, Faustka, Faustina, Fastuś, Faustyś, Styna, Tina, Tysia, Tyśka

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Faustina, Faustine (ang.), Faustin (cz.), Faustiina (est.), Faustine (fr.), hiszpański – Faustina (hiszp.), Faustina, Faustine (niem.), Faustino (por.), Fausztina (węg.), Faustina (wł.)

Francja – 23 września
Chorwacja – 15 lutego

Znani imiennicy
Faustina „Fuzzy” Agolley – australijska prezenterka telewizyjna
Faustine Bollaert – francuska spikerka radiowa
Faustina Bordoni – włoska mezzosopranistka
Faustina Kunakey – znana lepiej jako Tina, włoska modelka
Faustyna Mikoś – polska modelka
Faustine Steinmetz – francuska projektantka mody

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Faustyny jest zielony, liczbą 8, a kamieniem magnetyt.

Dodaj komentarz

1×1 =