Imieniny Eulalii

Data Popularność
12. lutego
10. grudnia Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Eulalia - znaczenie imienia

Imieniny
Kobiety noszące imię Eulalia obchodzą imieniny dwa razy w roku – 12 lutego i 10 grudnia. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest druga data, która dotyczy wspomnienia św. Eulalii z Méridy. Żyła ona na przełomie III i IV wieku, w okresie prześladowań chrześcijan w cesarstwie rzymskim. Poniosła śmierć męczeńską, ponieważ odmówiła wyrzeczenia się wiary i skrytykowała urzędnika Dacjana. Miała wtedy zaledwie czternaście lat.

Pochodzenie imienia i patroni
Imię Eulalia wywodzi się z języka greckiego. Powstało ono z połączenia dwóch słów: „eu” (dobrze) oraz „lalein” (mówić). Oznacza: „dobrze mówiąca” lub „elokwentna”. Patronuje mu św. Eulalia z Méridy, męczennica.

Znaczenie imienia
Kobieta o tym imieniu jest pracowita, odpowiedzialna oraz zorganizowana. Nie lubi bezczynności, zawsze mówi to, co myśli i nigdy nie daje sobą manipulować. Jednocześnie jest tajemnicza i delikatna. Trudno ją poznać, ponieważ niechętnie otwiera się przed ludźmi. Wolny czas lubi spędzać w gronie najbliższej rodziny. W relacjach damsko-męskich musi dominować i pokazywać swoją silną, kobiecą stronę. Świetnie gotuje, dba o porządek oraz ma doskonały kontakt z dziećmi. Natomiast zawodowo dobrze sprawdzi się w roli ratownika medycznego, lekarki lub pracownika pomocy społecznej.

Warianty i zdrobnienia imienia
Ela, Elcia, Elka, Lula, Lala, Eulalcia, Lalcia, Lalka, Elunia, Eli

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Eulalie (ang.), Eulalie, Araille, Aulaire, Aulais, Aulazie, Eulaye, Olaire (fr.), Eulalia (niem.), Evlalija (ros.), Eulalia (wł.)

Znani imiennicy
Eulalia Gostomska – polska rzeźbiarka
Eulalia Kowalczyk – polska malarka
Eulalia Malinowska – polska pisarka
Eulalia Rolińska – pierwsza polska olimpijka w strzelectwie
Eulalia Złotnicka – polska artystka plastyczka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Eulalii jest granatowy, liczbą 7, a kamieniem agat.

Dodaj komentarz

2×4 =