24 maja 2024 (Piątek)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)

Imieniny Cecylii

Data Popularność
10. czerwca
22. listopada Najczęściej obchodzone

Cecylia - znaczenie imienia

Imieniny - Cecylia
Imieniny Cecylii wypadają dwa razy w roku – 10 czerwca i 22 listopada. Druga data jest zdecydowanie popularniejsza od pierwszej i dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Cecylii w Kościele katolickim. Była ona dziewicą i męczennicą Rzymu. Została zmuszona do ślubu z poganinem Walerianem, którego nawróciła na wiarę chrześcijańską. Z powodu prześladowań ścięto mu głowę, a Cecylię aresztowano. Zamknięto ją w caldarium łaźni, a w piecu rozpalono największy ogień, aby ją udusić. Gdy przeżyła, postanowiono ją ściąć. Otrzymała trzy ciosy w szyję i zmarła dopiero po trzech dniach. Legenda głosi, że w czasie wszystkich tortur śpiewała hymny, dlatego uznaje się ją za patronkę muzyki kościelnej.

Pochodzenie imienia i patroni - Cecylia
Cecylia to imię żeńskie pochodzące od łacińskiego słowa „caecus” (ciemny, ślepy, wątpliwy). Nawiązuje do nazwy rzymskiego rodu Cecyliuszów i jest odpowiednikiem imienia Cecyliusz. Patronuje mu św. Cecylia, męczennica Rzymu.

Znaczenie imienia - Cecylia
Cecylia należy do pracowitych, praktycznych oraz konsekwentnych kobiet. Gdy podejmuje się realizacji jakiegoś zadania, zawsze wywiązuje się z niego w stu procentach. Jest wrażliwa na niepowodzenia, ale zawsze stara się je przezwyciężać. Nie boi się żadnej pracy, jednak najlepiej sprawdzi się jako informatyk, inżynier, menedżer, naukowiec, lekarka, pielęgniarka, nauczycielka lub przedszkolanka. Prywatnie lubi spotykać się z przyjaciółmi i znajomymi, chętnie też zaprasza ich do swojego domu. Jeżeli zdecyduje się na związek z kimś, to bardzo dokładnie prześwietli jego przeszłość.

Warianty i zdrobnienia imienia - Cecylia
Cechna, Cecilia, Cecyla, Cecylina, Cecylka, Cela, Celia, Celka, Cesia, Cyla

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach - Cecylia
Cecilia (ogólnie przyj. forma), Cecily, Cicely, Sisley (ang.), Cacilia, Cecilie, Zazille, Cillia (niem.), Cecile, Cecille, Cicil, Cicille (fr.), Kaikilia, Kekilija (gr.)

Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy, Francja, Szwecja – 22 listopada

Znani imiennicy - Cecylia
Cecilia Bartoli – śpiewaczka operowa
Cecylia Renata Habsburżanka – królowa polska, żona Władysława IV Wazy

Dodatkowe informacje - Cecylia
Szczęśliwym kolorem Cecylii jest biały, liczbą 13, a kamieniem cytryn.

Dodaj komentarz - Imieniny Cecylii

6-2 =

Datę Imieniny Cecylii już znasz, sprawdź inne: