27 września 2022 (Wtorek)
I Waga
(23.09 - 22.10)

Imieniny Błażeja

Data Popularność
3. lutego Najczęściej obchodzone
29. listopada

Błażej - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Błażeja wypadają dwa razy w roku – 3 lutego i 29 listopada. Jednak zdecydowanie popularniejsza jest pierwsza data, która dotyczy wspomnienia liturgicznego św. Błażeja z Sebasty w Kościele katolickim. Był on biskupem w Turcji, który zginął śmiercią męczeńską podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Licyniusza. W swoim życiu dokonał kilku cudów. Najpopularniejszym z nich jest uzdrowienie chłopca dławiącego się ością. Uznaje się go za patrona osób chorych na gardło, szewców, krawców, kamieniarzy, rzeźbiarzy oraz hodowców zwierząt.

Pochodzenie imienia i patroni
Błażej to imię męskie pochodzące z języka łacińskiego, od słowa „blaesus” (seplenić) lub „blatio” (gadać, paplać). Opiekę nad nim sprawuje św. Błażej z Sebasty, biskup i męczennik, jeden z Czternastu Wspomożycieli. Uznaje się go za patrona od chorób gardła, zębów oraz krwotoków. Dawniej dolegliwości te leczono przez swoiste inhalacje dymem z płonących świeczek woskowych, które poświęcano w kościele w dniu jego wspomnienia (3 lutego). Kuracje te nazywano „błażejkami” i czasami polegały one na połykaniu drobnych kawałków zgaszonych świeczek.

Znaczenie imienia
Błażej należy do mężczyzn, którzy w życiu kierują się uczuciami i emocjami. Często zdarza mu się porzucać rozpoczęte przedsięwzięcia, przez słomiany zapał, brak silnej woli oraz pewności siebie. W pracy może być świetnym prawnikiem, nauczycielem, doktorem, odkrywcą, dziennikarzem, handlowcem, kierowcą lub rzemieślnikiem. W towarzystwie jest gadułą i lubi omówić każdy problem z przyjaciółmi. Ma specyficzny styl bycia, ale wie jak pocieszyć, rozbawić oraz zdobyć serce kobiety. Doskonale poradzi sobie w roli męża oraz ojca.

Warianty i zdrobnienia imienia
Błażejcio, Błażejek, Błażejko, Błażko, Błażulek, Błażunio, Błażusio, Błażuś

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Blasius (łac., niem.), Blase, Blaise, Blayze, Blaze (ang.), Blaise, Blaize (fr.), Blas, Blasco (hiszp.), Biagio, Biasio (wł.), Vlasios (gr.), Vlas, Vlasij (ros.), Blažej (czes.), Blažo, Blaže, Vlaho (chorw.), Blaž (słoweń.), Blažiejus, Blažys (litew.), Balázs (węg.), Valo (fiń.)

Francja, Słowacja, Czechy, Chorwacja, Litwa, Węgry, Finlandia – 3 lutego

Znani imiennicy
Błażej Stolarski – polski działacz ludowy
Blaise Pascal – francuski naukowiec i filozof
Błażej Krupa – polski kierowca wyścigowy i rajdowy
Błażej Śliwiński – historyk
Błażej Telichowski – piłkarz, młodzieżowy reprezentant Polski
Błażej Wyszkowski – żeglarz

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Błażeja jest niebieski, liczbą 2, a kamieniem turkus.

 

Dodaj komentarz

2+6 =

Opinie użytkowników

Błażej 22.03.2021 Dużo się zgadza