1 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)

Imieniny Bibiany

Data Popularność
2. grudnia Najczęściej obchodzone
Wyślij życzenia imieninowe

Bibiana - znaczenie imienia

Imieniny
Imieniny Bibiany wypadają raz w roku – 2 grudnia. Data ta jest związana ze wspomnieniem liturgicznym św. Bibiany Rzymianki w Kościele katolickim. Żyła ona w IV wieku i była dziewicą. Zginęła śmiercią męczeńską za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, podczas panowania cesarza Juliana Apostaty. Współcześnie jest orędowniczką osób cierpiących na epilepsję, choroby psychiczne i kobiet samotnych.

Pochodzenie imienia i patroni
Bibiana to imię żeńskie pochodzące z języka łacińskiego, od nazwy rzymskiego rodu – Vivia. Oznacza: „należąca do rodu Vivii”. Natomiast samo słowo „vivus” interpretuje się jako „żywy”. Głoskę „b” dodano w Hiszpanii i we Włoszech. Patronką kobiet noszących to imię jest św. Bibiana Rzymianka, dziewica i męczennica.

Znaczenie imienia
Bibiana wyróżnia się na tle innych kobiet. Nie jest zainteresowana siedzeniem w domu, opieką nad dziećmi czy zarabianiem pieniędzy. Uważa, że jest na tyle wyjątkową osobą, że osiągnie dostatnie życie bez podejmowania żadnych wysiłków. Ma na myśli oczywiście znalezienie mężczyzny, który będzie ją utrzymywać. Niestety, jej charakter nie pomaga w realizacji tego planu. Bibiana jest zmienna jak pogoda, nielojalna, nie ma też żadnych zainteresowań. Gdy ktoś poprosi ją o rękę, musi być przygotowany na zdrady i intrygi w swoim życiu.

Warianty i zdrobnienia imienia
Bibi, Bibusia, Bibianka, Bibienka, Busia, Bunia

Formy obcojęzyczne i imieniny w innych krajach
Vivienne (ang.), Bibiane, Bibienne (fr.), Bibiana (niem.), Viivi (fin.)

Słowacja – 2 grudnia
Finlandia – 2 maja
Estonia – 2 czerwca

Znani imiennicy
Bibianna Moraczewska – pisarka
Vivienne Westwood – brytyjska projektantka mody
Vivien Greene – żona pisarza Grahama Greene’a
Vivien Cardone – amerykańska aktorka

Dodatkowe informacje
Szczęśliwym kolorem Bibiany jest złoty, liczbą 5, a kamieniem perła.

Dodaj komentarz

5-2 =